Co wybrać – leasing czy kredyt? | Finansowanie przedsiębiorstw

Co wybrać – leasing czy kredyt?

leasing czy kredyt

Zarówno kredyt, jak i leasing jest popularnym wyborem wśród przedsiębiorców. Nie sposób jednak nie zauważyć, że te dwa sposoby finansowania (na przykład zakupu pojazdów, ale także maszyn czy elektroniki) bardzo się od siebie różnią. Pojawia się wobec tego pytanie o to, co lepiej wybrać – leasing czy kredyt? Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od szeregu różnych czynników, wobec tego najlepiej zapoznać się z szczegółową charakterystyką zarówno leasingu, jak i kredytu, a następnie podjąć decyzję.

Czym leasing różni się od kredytu?

Różnic jest tak wiele, że aż ciężko je wszystkie zliczyć. Dlatego też warto po prostu wskazać te najważniejsze, od których zależy, w jakiej sytuacji dane zobowiązanie będzie bardziej korzystne.

Po pierwsze, leasing jest znacznie bardziej przyjazny nowym firmom. Można się na niego zdecydować niemal od samego początku działalności firmy, wobec czego nietrudno się domyślić, że nie ma on wyśrubowanych wymagań odnośnie zdolności kredytowej. Do tego sam proces leasingu jest bardzo prosty i nie wymaga olbrzymich ilości formalności.

Przeciwnie jest w przypadku kredytów, które nie dość, że wymagają wysokiej zdolności kredytowej, to jeszcze konieczne jest przedstawienie wyciągów z konta firmowego, zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym oraz innych dokumentów. Ponadto w zależności od zasad panujących w konkretnym banku kredyty są udzielane jedynie firmom ze stażem przekraczającym 6, 12 lub nawet 24 miesiące.

W poczet kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć całość raty leasingowej, zaś w przypadku raty kredytu – jedynie odsetki od niej. Jeśli zaś chodzi o wymagany wkład własny, w przypadku kredytu oscyluje on w granicach 20-30%, zaś w przypadku leasingu – 10-20%.

Nie jest jednak tak, że kredyt ma same wady. Leasing jest co prawda przyjazny początkującym i bardzo elastyczny, ale za to nie można go rozłożyć na tak długi okres, jak kredyt, czyli nawet na kilkanaście lat. Leasing maksymalnie rozciąga się na 5 lat. Z tego powodu z reguły wyższe są jego raty.

Co jest lepsze – kredyt czy leasing?

Jak już wspomnieliśmy, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie „co jest lepsze – leasing czy kredyt?”. Można jednak ogółem stwierdzić, że zazwyczaj leasing lepiej sprawdzi się w przypadku początkujących firm lub takich, którym bardzo zależy na elastyczności w zakresie zdolności kredytowej.

W momencie, kiedy potrzebne jest rozłożenie zobowiązania na dłuższy okres lub konieczne są niskie raty, lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt w banku.

Dodaj komentarz