Kiedy w naszym życiu przychodzi moment, w którym okazuje się, że potrzebujemy dodatkowej gotówki, najczęściej jedynie zastanawiamy się skąd i ile pożyczyć. Owszem, te kwestie również są bardzo ważne i na te pytania również musimy znaleźć odpowiedź. Jednakże zanim zdecydujemy się na kredyt w banku czy pożyczkę w instytucji pozabankowej powinniśmy przeanalizować jeszcze jedną, bardzo ważną kwestię.
Z czym wiąże się kredyt?
Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość tego, że każdy kredyt czy pożyczka to zobowiązanie finansowe. Niezależnie skąd i ile pożyczymy będziemy musieli oddać to wraz z nadwyżką (odsetki, koszty obsługi kredytu itp.).
Czy stać nas na kredyt?
Na samym początku powinniśmy więc zastanowić się nad tym czy stać nas na kredyt, a zatem czy będziemy w stanie spłacać regularnie miesięczną ratę naszego zobowiązania. Podczas wyboru kredytu musimy więc dopasować okres kredytowania oraz wysokość raty do naszych możliwości finansowych. Wiele osób boleśnie przekonało się, że to nie samo wzięcie kredytu było problematyczne, a dopiero jego spłata. Tak zdarzyć się może jeśli dokładnie nie przeanalizujemy ile pieniędzy możemy miesięcznie wydać na spłatę raty. Skoro już o tym wiesz, bądź mądrzejszy i rozsądnie podejdź do tematu, abyś później nie żałował swojej decyzji.
Co należy zrobić przed wzięciem kredytu
Niezależnie od tego czy decydujesz się na niski kredyt gotówkowy czy wyższy kredyt hipoteczny powinieneś poświęcić chwilę czasu na znalezienie tego najlepszego. Jeśli wiesz już ile chcesz pożyczyć i jakiej wysokości ratę jesteś w stanie spłacać, aby twój domowy budżet na tym nie ucierpiał, czas na wybór placówki. Oczywiście swoją przygodę powinniśmy zacząć od oferty banków, gdyż ten sposób kredytowania będzie dla ciebie najtańszy. Aby wybrać kredyt wystarczy poszukać w Internecie darmowej porównywarki kredytów. Wtedy w oparciu o wysokość RRSO zdecydujemy, który kredyt będzie najtańszy. Jednakże jeśli starasz się o wysoki kredyt musisz wiedzieć, że jego koszt to nie jedyny element, na który powinieneś zwracać uwagę.
Duże znaczenie ma także koszt i rodzaj ubezpieczenia oraz szereg usług dodatkowych oferowanych przez bank. Jest to istotne gdyż wysoki kredyt to co do zasady kredyt długoterminowy. O ile dziś nasza sytuacja pozwala na spłatę raty w wysokości 1tys. zł nie jesteśmy w stanie przewidzieć co wydarzy się np. za 10 lat. Dlatego dobrze dowiedzieć się czy dany bank oferuje ze swojej strony produkty, które pozwolą nam przetrwać gorszy okres (np. wakacje kredytowe) i jak podchodzi do ewentualnej zmiany warunków kredytowania.