Bezstresowe pożyczanie | Jak pożyczać pieniądze bez stresu?

Bezstresowe pożyczanie

Atrakcyjne oferty szybkich pożyczek, tzw „chwilówek” kuszą nas każdego dnia. Reklamy pojawiają się z telewizji, prasie, w internecie i proponują szybkie spełnienie marzeń, czy podratowanie domowego budżetu. Oferty firm pożyczkowych wydają się atrakcyjne i rozbudzają wyobraźnię. Okazuje się, że można wziąć szybką pożyczkę i faktycznie cieszyć się pieniędzmi, bez obawy o przykre konsekwencje. Trzeba jednak do sprawy podejść rozsądnie i dokładnie sprawdzać oferty. Poniżej kilka rad dotyczących bezstresowego pożyczania.

Kalkulacja potrzeb i możliwości

Przede wszystkim należy „na chłodno” podejść do tego, czy pieniądze w ogóle są nam potrzebne. Jeśli mamy już kilka pożyczek lub kredytów do spłacenia, a pieniądze chcemy wydać na przyjemności, typu wycieczka zagraniczna lub samochód, to dobrze jest zastanowić się przez kilka dni czy warto zapożyczać się po raz kolejny na taki cel. Trzeba realnie skalkulować czy będziemy mogli regularnie spłacać kolejne raty. Wzięcie pożyczki to kilka minut, natomiast spłacamy ją przez kolejnych kilka miesięcy.

Przed pożyczeniem pieniędzy warto skalkulować czy będziemy w stanie spłacać raty

Umowa

Kiedy zdecydujemy się skorzystać z chwilówki trzeba dokładnie przeczytać umowę. Wydaje się to banalne, ale zadziwiające jak wiele osób lekceważy tą sprawę. Poza oczywistym, czyli oprocentowaniem i harmonogramem rat, warto zwrócić uwagę czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty oraz ewentualnie przedłużenia okresu spłacania Pożyczki i jakie są tego konsekwencje. Może się bowiem zdarzyć, że nieprzewidzianie okoliczności wpłyną na to, że nie będziemy w stanie spłacać kolejnych rat i wtedy warto skorzystać z możliwości przedłużenia tego okresu, unikając w ten sposób na przykład wpisania niekorzystniej historii w BIK.

Dodatkowe opłaty

Mimo, że jest to element umowy, jest na tyle istotny, że postanowiłem poświęcić mu osobny akapit. Jest zjawisko coraz rzadziej spotykane, jednak niestety nadal występujące, zwłaszcza w przypadku małych firm, z niepewną historią. Chodzi o naliczanie dodatkowych opłat – typu ubezpieczenie czy różnego rodzaju opłaty manipulacyjne. Potrafią to być kwoty na tyle znaczące, że w odczuwalny sposób zmieniają wysokość raty. Czytając umowę należy szczególnie skupić się na tym elemencie.

Bezstresowe pożyczanie jest jak najbardziej możliwe i tak naprawdę zależy wyłącznie od nas. Śledząc oferty chwilówek należy kierować się rozsądkiem i działać uważnie, a wtedy nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi kosztami i problemami.

Dodaj komentarz