Raty kredytu Cię przytłaczają? Ledwo wiążesz koniec z końcem i zastanawiasz się nad kolejną pożyczką na spłatę pozostałych? Jeśli nie wiesz jak rozwiązać ten problem to rozważ opcję kredytu konsolidacyjnego. Zobacz jak ujednolicić ratę, wydłużyć okres spłaty i odciążyć swój budżet domowy. Czy jest kredyt konsolidacyjny i kiedy z niego skorzystać?
Kredyt konsolidacyjny: co to jest?
Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym, który przeznaczony jest na spłatę pozostałych zadłużeń. Oznacza to, że należy do grona kredytów celowych. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możemy spłacić zalegające nam zobowiązania finansowe i kilka różnych rat zamienić w jedną całość. Co ważniejsze to od nas zależy jakie zobowiązania zdecydujemy się skonsolidować. Możemy wszystkie kredyty na raz lub tylko wybrane pozycje. Nie ma przymusu konsolidacji wszystkich dotychczasowych zobowiązań finansowych.
Po kredyt konsolidacyjny warto sięgnąć w momencie kiedy raty kredytów nas przerastają. Kilka zobowiązań finansowych na raz potrafi nadwyrężyć miesięczny budżet domowy. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu spłacimy zaległe zobowiązania i od tej pory będziemy spłacać tylko jedną ratę – właśnie kredytu konsolidacyjnego. Jeśli w Twoje finanse wkradł się chaos, to w takim przypadku kredyt konsolidacyjny również może być rozwiązaniem. Po kredyt konsolidacyjny warto także sięgnąć kiedy sytuacja na rynku uległa zmianie i Twoje dotychczasowe warunki [przestały być opłacalne.
Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt konsolidacyjny?
Ideą kredytu konsolidacyjnego jest odciążenie naszego budżetu domowego. Dlatego wybierając ofertę dokładnie przeanalizuj swój wybór. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu nie tylko uzyskujemy ujednoliconą ratę spłaty, ale także niższą. Rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa od sumy starych zobowiązań finansowych. Po drugie sprawdź jaka jest całkowita kwota do spłaty. Oczywiście im niższa tym lepiej. Pamiętaj jednak, że tak jak każdy inny kredyt, także konsolidacyjny posiada swoje oprocentowanie i opłaty. Poza tym niższą ratę kredytu uzyskuje się dzięki wydłużeniu okresu spłaty, który przekłada się na wzrost całkowitej kwoty kredytu.
Oprócz powyższych rzeczy koniecznie dowiedz się ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu oraz wysokość RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest wskaźnikiem, który służy do szybkiego porównywania ofert kredytowych. Pamiętaj, że nie zawiera on wszystkich opłat dodatkowych. Dlatego także i na nie zwróć uwagę.