W Polsce istnieje kilka znaczących instytucji, które posiadają w swoich zasobach bazy dłużników. Służą one podmiotom gospodarczym, instytucjom finansowym oraz obywatelom, którzy pragną dowiedzieć się o spłacie zobowiązań lub historii kredytowej. Do jednych z najpopularniejszych należy Krajowy Rejestr Długów.
W odróżnieniu od pozostałych baz dłużników KRD wyróżnia się tym, że przechowuje wyłącznie negatywne dane o osobach zadłużonych. Jeśli macie zaległe raty kredytowe, niespłaconą pożyczkę lub leasing, to możecie być pewni, że wcześniej czy później traficie do bazy dłużników.
Kto może trafić na listę dłużników?
Aby zostać zakwalifikowanym do wpisania na listę, należy zalegać z minimalną kwotą 200 zł, przez okres dłuższy niż 60 dni. W przypadku podmiotów gospodarczych jest to odpowiednio 500 zł. Co ważne, osoby fizyczne nie mają możliwości dodawania dłużników do bazy, mogą to robić tylko firmy. Obecność na liście w KRD skutkuje dużymi trudnościami w uzyskaniu pożyczki czy kredytu w banku.
Warto zaznajomić się z Krajowym Rejestrem Długów, ponieważ pozwala to uniknąć kłopotów finansowych w przypadku, gdy zapomnimy zapłacić jakieś zobowiązanie. Dzięki temu możemy mieć też pewność, że nikt postronny nie zaciągał żadnych zobowiązań posługując się naszymi danymi.
Jak możemy sprawdzić rejestr dłużników?
Na szczęście dostęp do bazy KRD jest bezpłatny i całkiem prosty. Musimy zarejestrować się w na stronie https://krd.pl w “Panelu Klienta”, gdzie na kolejnej podstronie założymy konto. Po zapoznaniu się z informacjami ustawowymi przechodzimy do serwisu transakcyjnego. W formularzu podajemy podstawowe dane osobowe, zakładamy też login i hasło do naszego konta. Po akceptacji regulaminu i potwierdzeniu podanych informacji podajemy nasz adres zamieszkania.
Na koniec przesyłamy zdjęcie bądź plik z zeskanowanym dowodem osobistym. Należy pamiętać, że KRD wymaga wysłania fotografii, na której będą widoczne imiona, nazwisko, nr PESEL oraz data ważności dowodu. Wszelkie pozostałe informacje należy zamazać lub uniemożliwić ich rozpoznanie. Można to zrobić za pomocą ogólnodostępnych programów graficznych. Gdy uda nam się założyć konto, otrzymujemy potwierdzenie na wskazany e-mail oraz dostęp do bazy dłużników.
Aby wykorzystać możliwości, jakie posiada Krajowy Rejestr Długów, warto zapoznać się z cennikiem. Ponieważ chcemy skorzystać z bezpłatnych usług, wybieramy pakiet darmowy. Po zalogowaniu się do konta uzyskujemy możliwość skorzystania z bazy. Sprawdzenie obecności w bazie dłużników wymaga od nas dodatkowej weryfikacji – musimy raz jeszcze potwierdzić naszą tożsamość.
Można to zrobić na dwa sposoby, poprzez ponowne wysłanie zdjęcia lub skanu dowodu tożsamości, albo za pomocą przelewu weryfikacyjnego. W tym drugim przypadku wymagane jest posiadanie konta indywidualnego, którego nie dzielimy z drugą osobą. Proces weryfikacji tożsamości może potrwać nawet dwie doby, ale jest możliwe skrócenie tej procedury za opłatą.
W wyniku sprawdzenia bazy danych dłużników otrzymujemy raport, w którym są zawarte następujące dane: numer PESEL potencjalnego dłużnika, dane o udostępniającym raport, dane pobierającego oraz podsumowanie. W przypadku braku zadłużenia pojawia się informacja, że podmiot nie posiada przeterminowanych zobowiązań w Krajowym Rejestrze Długów oraz szczegółową tabelę i informacje o podmiotach, które składały zapytanie o nasz status w KRD.