Czym jest kredyt refinansowy? | Refinansowanie kredytu

Czym jest kredyt refinansowy?

Życie, a w tym także sytuacja finansowa, zmienia się bardzo dynamicznie. Nawet niewielkie różnice w dochodach mogą okazać się dla rodziny bardzo odczuwalne, zwłaszcza jeżeli jej członkowie mają zaciągnięty kredyt hipoteczny, którego raty, nieraz dosyć wysokie, trzeba przez co najmniej kilka lat spłacać regularnie co miesiąc.

W momencie zaciągania zobowiązania w banku można nie przewidzieć wszystkich okoliczności, które wystąpią w bliższej bądź dalszej przyszłości. W przypadku, gdy zaciągnęło się pożyczkę na kilka tygodni czy miesięcy, zazwyczaj nie zachodzi potrzeba renegocjowania warunków jej udzielenia z bankiem. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku kredytów na mieszkanie, które opiewają na wiele setek tysięcy, a jego spłacenie zostało rozłożone w czasie na minimum kilkanaście lat.

Czym jest kredyt refinansowy?

Osoby, które osiągają mniejsze przychody niż w momencie podpisywania umowy z bankiem, mogą skorzystać z bardzo pomocnego rozwiązania, jakim jest kredyt refinansowy. Co oznacza to pojęcie?

Refinansowanie to nic innego jak przeniesienie zobowiązania pieniężnego z jednej instytucji pożyczkowej do innej, oferującej bardziej preferencyjne warunki. Nowy bank spłaca należności kredytobiorca w poprzednim banku i w rezultacie staje się jedynym wierzycielem klienta, z którym wstępuje w stosunek cywilnoprawny. 

Sposoby na przyciągnięcie klienta

Obecnie bardzo wiele banków posiada w swojej ofercie kredyt refinansowy. Powód wzrostu popularności tego produktu jest bardzo prosty – poszczególne instytucje rywalizują między sobą i chcą osiągać jak największe przychody, dlatego chcą przekonywać do siebie klientów konkurencji.

W realizacji tego celu pomagają im bardzo korzystne narzędzia i mechanizmy, których nie boją się używać. Zmiana warunków umowy na korzystniejsze dla każdego kredytobiorcy może oznaczać trochę coś innego, jednak zazwyczaj bank udzielający refinansowania proponuje nowemu kontrahentowi skorzystanie z:

  • niższego oprocentowania,
  • zmiany harmonogramu spłaty – tj. skrócenia bądź wydłużenia okresu kredytowania, co przekłada się na liczbę oraz wysokość poszczególnych rat, 
  • możliwości spłacania rat w różnej wysokości, w niektórych miesiącach niższych, w innych zaś wyższych niż w pozostałych,
  • rezygnacji z opłat dodatkowych – np. za ubezpieczenie czy prowizję dla banku
  • niższej marży.

Jak zaciągnąć kredyt refinansowy?

Procedura, w której zaciąga się kredyt refinansowy, nie różni się wiele od brania zwykłego kredytu hipotecznego czy pożyczki. Na początku należy znaleźć interesującą ofertę banku, który oferuje korzystniejsze warunki niż instytucja, w której pierwotnie zaciągnęło się zobowiązanie.

W tym celu można skorzystać z dostępnych w internecie darmowych porównywarek produktów finansowych. W następnej kolejności należy się zgłosić do banku, który sprawdza zdolność kredytową klienta oraz analizuje składniki jego dotychczasowej umowy. Jeżeli te formalności zostaną prawidłowo dopełnione, można przystąpić do podpisania umowy kredytu refinansowego.

Dodaj komentarz