Pożyczka a BIK | Czy mam szansę na pożyczkę | Zdolność kredytowa

Pożyczka a BIK

Pożyczka a BIK

Na pierwszy rzut kredyt

Kiedy zastanawiamy się nad pożyczeniem pieniędzy, większości osób przychodzą do głowy przede wszystkim banki. Nawet jeśli mówimy o osobach, które są laikami w dziedzinie produktów finansowych, kredytowanie pieniędzy kojarzy się z bankiem. I wcale nie ma w tym nic dziwnego. Często nawet potocznie o wszelkich pożyczkach mówimy – kredyty, a o placówkach pożyczających pieniądze – banki.

Jednakże kiedy przychodzi moment, że to właśnie my chcemy pozyskać pieniądze w postaci kredytu okazuje się często, że nie jest to możliwe w banku. Pomijając szereg innych kryteriów, które musimy spełnić pod postacią zdolności kredytowej, pozostaje nam jeszcze jeden warunek, a mianowicie pozytywna historii w BIK. Właśnie te obwarowania skutecznie zawężają grupę osób, które mogą stać się klientami banków. Jednak od początku.

Czym jest BIK

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. W tym miejscu odnotowywany jest fakt zaciągnięcia kredytu, pożyczki, a od niedawna nawet chwilówek. Stąd instytucje finansowe pozyskują informacje na temat tego czy spłaciliśmy wszystkie swoje wcześniejsze zobowiązania. Co więcej, dowiedzą się w tym miejscu także tego czy robiliśmy to terminowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat. Oczywiście, jeśli mamy na swoim koncie przeterminowane zadłużenia nie mamy szansy na kredyt. Skoro nie spłacamy innych zobowiązań jest to dla banku wyraźny sygnał do odmowy udzielenia kredytu. Jednakże to nie wszystko. Oznacza to także, że nawet jeśli w konsekwencji spłaciliśmy całe swoje zadłużenie, ale zrobiliśmy to po terminie wymagalności, bank i tak nie udzieli nam kredytu.

Pożyczka a BIK

Inaczej sytuacja ma się w przypadku pożyczek pozabankowych. Instytucje, które je udzielają nie mają obowiązku weryfikacji swoich klientów w BIK. Firma pożyczkowa, oczywiście za naszą zgodą, może zaciągnąć informacje tam zawarte, jednakże wcale nie musi brać ich pod uwagę podczas wydawania decyzji. Stąd liczne hasła reklamowe, które zasypują nas informacjami o pożyczkach bez BIK.

Zatem pożyczka bez BIK niekoniecznie musi być równoznaczna z tym, że instytucja pożyczkowa nie sprawdzi naszej historii. Jednakże podczas wydawania decyzji o pożyczce nie będzie opierała się jedynie o informacje tam zawarte. Dzięki temu na pożyczkę mają szanse osoby, które w niedalekiej przeszłości miały problemy z płynnością finansową bądź takie, którym zdarzało się spóźnić ze spłatą raty (które definitywnie nie mają szans na kredyt w banku). Grono potencjalnych klientów firm pożyczkowych jest zatem znacznie szersze aniżeli grono osób, które mają szansę na kredyt w banku.

Dodaj komentarz