Poznaj bliżej Radom

Poznaj bliżej Radom

Poznaj bliżej Radom

Radom to 210-tysięczne miasto położone w centralno-wschodniej Polsce, należące do województwa mazowieckiego. Pod względem wielkości jest to drugie największe miasto w obszarze województwa mazowieckiego. Założenie miasta datuje się na wiek X, a prawa miejskie miasto otrzymało w wieku XIII. O tym czym aktualnie żyje miasto i co dzieje się w jego obrębie można przeczytać na portalu radomski24.pl, gdzie można znaleźć wiadomości Radom Z czego słynie miasto i co warto koniecznie w nim zobaczyć?

​Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Powstały w 1977 roku skansen znajdujący się na ulicy Szydłowieckiej w Radomiu ma do zaoferowania dla zwiedzających ponad 60 unikatowych obiektów architektury ludowej, głównie z drewna. Prezentowane eksponaty w skansenie nawiązują do kultury regionu radomskiego. Muzeum dostępne jest dla zwiedzających na obszarze o powierzchni blisko 32 hektarów, gdzie można zobaczyć ponad 16 tysięcy różnorakich eksponatów. Wśród ciekawszych budowli znajdujących się w skansenie warto wymienić między innymi dwa dworki szlacheckie wraz z budynkami gospodarczymi, kuźnię, olejarnię, a nawet kościół z dzwonnicą. Warto wiedzieć, że kilka razy w roku, w tym miejscu są organizowane festyny plenerowe. Można w trakcie tego typu imprez skosztować tradycyjnych potraw oraz obejrzeć występy kapel i zespołów ludowych.

​Nowy Ratusz w Radomiu

Charakterystyczną wizytówką miasta jest powstały w 1848 neorenesansowy ratusz znajdujący się na radomskim rynku. Został postawiony na miejsce rozebranego w latach 1818-1819 Starego Ratusza Miejskiego. Jest to jeden z piękniejszych budynków w Radomiu oraz stanowi element szlaku turystycznego „Zabytki Radomia”.

​Centrum Rzeźby Polskiej w Radomiu

Na obszarze 13 hektarów znajduje się w tym miejscu zespół podworski w którym można podziwiać między innymi pałac, kaplicę i oranżerię, a także bogatą galerię rzeźby. W tym miejscu spotykają się artyści z różnych stron świata, aby tworzyć rzeźby i inne ciekawe obiekty jak na przykład unikatowe instalacje artystyczne. Eksponaty dostępne są zarówno w plenerze, jak i w pomieszczeniach.

​Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Utworzone w 1923 roku muzeum gromadzi eksponaty i dobra kultury polskiej dotyczące historii, literatury, przyrody, sztuki, a także archeologii. Można tutaj obejrzeć między innymi bogatą ekspozycję obrazów znanych artystów, w tym sporą kolekcję Jacka Malczewskiego. Warto także zwrócić uwagę na niezwykłą wystawę torebek damskich oraz sukien balowych z przeszłych wieków. Jest też odrębna sekcja prezentująca około 300 okazów broni białej i palnej z XIX i XX wieku.

Dodaj komentarz