Odsetki od kredytu - co należy wiedzieć na ten temat? - TRUST.ORG.PL

Odsetki od kredytu – co należy wiedzieć na ten temat?

Bardzo duża ilość osób staje się posiadaczem kredyt gotówkowego, hipotecznego, itd. To normalny sposób na finansowanie zakupów, spełnianie marzeń, itp. Z tematem zobowiązań finansowych związane są odsetki. Jak obliczyć odsetki od kredytu?

Odsetki przy kredycie

Nie ma się co oszukiwać, ale otrzymanie kredytu, który nie zostanie obciążony kredytem, jest tak naprawdę niemożliwe. W końcu w ten sposób banki zarabiają i są w stanie wypłacić pensje pracownicze. Obliczenie odsetek nie powinno stanowić żadnego problemu. Wystarczy tylko zastosować następując wzór: O= K*r*n/Y, gdzie:

  • Y – liczba dni w roku (należy pamiętać, że czasem jest ich 365 a czasem 366);
  • n – liczba dni miesiąca, dla którego oblicza się odsetki;
  • r – oprocentowanie kredytu w skali roku;
  • K – kwota kapitału, która jeszcze pozostała do spłaty.

Podstawiając te wszystkie dane otrzyma się O, czyli odsetki. Coś, co boli dużą część osób, która zdaje sobie tak naprawdę z tego, ile pieniędzy tak naprawdę muszą przeznaczyć na ten cel.

Co należy wiedzieć o kredytach hipotecznych?

W zdecydowanej większości przypadków, jeżeli ktoś ma do czynienia z kredytem gotówkowym, to bez problemu będzie wiedział z jakimi pojęciami ma się do czynienia.

Jednak to kredyt hipoteczny okazuje się dla wielu osób ogromną trudnością. Powodem mogą być m.in. pojęcia, które stosowane są w umowach. Warto dla przykładu kilka objaśnić, aby mieć większą świadomość na co człowiek tak naprawdę się decyduje.

Karencja jest to okres, kiedy spłaca się tylko i wyłącznie odsetki. W tym okresie zostaje zawieszona częściowa spłata kredytu w postaci ustalonych wcześniej rat kredytu. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to pewność, że przez cały okres będzie się miało do czynienia z oprocentowaniem, jakie w żaden sposób się nie zmieni. Loan to value, czyli w skrócie LTV. Jest to wartość, która wyrażona jest procentowo i jest to stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości. Marża banku to dodatkowe pieniądze, jakie doliczone są do kredytu łącznie z oprocentowaniem.

Raty stałe i malejące

Odsetki oraz różne pojęcia, jakie można spotkać w umowie, są bardzo ważne. Warto jednak wiedzieć, że trzeba będzie zapoznać się także z pojęciem rat stałych i malejących, aby wybrać dogodną formę spłaty. Raty malejące sprawiają, że płaci się mniejszą ilość odsetek. Z drugiej jednak strony – już od początku należy nastawić się na to, że będzie się miało do czynienia z dużymi sumami do spłaty. Raty stałe są wygodne, jeżeli chodzi o komfort psychiczny. Są one droższe, jeżeli chodzi o odsetki, ale można być pewnym tego, że przez cały okres obowiązywania umowy będzie płacić się wciąż tą samą sumę.

Dodaj komentarz