Jak się odstresować bez uszczerbku dla portfela?

Jak się odstresować bez uszczerbku dla portfela? Darmowe i tanie sposoby na złapanie wewnętrznej równowagi

Stres nie oszczędza nikogo. Jedni doświadczają go częściej, inni mniej. Stres, który pojawia się w naszym życiu od czasu do czasu, może mieć właściwości motywujące i być motorem napędzającym nas do działania. Jednak jeżeli mamy z nim do czynienia na co dzień i nie potrafimy sobie z tym poradzić, staje się to już sporym problemem.

Chroniczny stres wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Często jest wynikiem złej sytuacji ekonomicznej, przepracowania, czy kłopotów w życiu osobistym. W związku z jego destrukcyjnym wpływem na tak wiele sfer życia warto poznać kilka sposobów na radzenie sobie z nim. Są to sposoby, które przyniosą nam ulgę, ukoją nerwy i nie zrujnują naszego portfela. Zanim jednak je poznamy, przyjrzyjmy się temu, jakie skutki za sobą niesie.

Jakie są skutki przewlekłego stresu?

Jeżeli zmagamy się ze stresem od dłuższego czasu, możemy zacząć odczuwać negatywne skutki tego stanu. O ile stres w małych ilościach napędza nas do działania i jest w pewnym sensie motywacją, o tyle chroniczny stres oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne a w szerszej perspektywie wpływa na zmiany zachowania. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, stres może zawładnąć naszą kreatywnością, chęcią do działania, silną wolą i motywacją.

Gdy działamy nieustannie pod presją czasu, stresujemy się i nie mamy przestrzeni na relaks, możemy dojść do punktu, w którym dotknie nas paraliż decyzyjny, nie będziemy chcieli się rozwijać i zniechęcimy się do jakiegokolwiek działania. Konsekwencją tego wszystkiego może być wpędzenie organizmu w stan, który doprowadzi do poważnej choroby. Stres może prowadzić do nerwicy, depresji, niekontrolowanych wybuchów gniewu, problemów z układem krążenia, wrzodów żołądka i wielu innych schorzeń. Spektrum chorób powodowanych przewlekłych stresem jest bardzo szerokie. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie technik radzenia sobie ze stresem i znalezienia sposobu na relaks.

Zajmij swój umysł i pozbądź się złych myśli

Wbrew pozorom, odwrócenie uwagi od stresujących nas myśli, nie jest takie trudne. Warto więc wykorzystać tę umiejętność naszego umysłu i zająć się czymś, co nas pochłonie. Oprócz tego, że odetchniemy od problemów, będziemy też trenować szare komórki. Najlepszym sposobem są łamigłówki, krzyżówki albo wciągająca książka. Możemy zaopatrzyć się w drukowane zeszyty z grami logicznymi, łamigłówkami lub krzyżówkami, albo skorzystać z powszechnie dostępnych gier online.

Dzięki takiemu zajęciu pobudzimy naszą kreatywność i wyobraźnię, odsuwając widmo dręczących nas problemów. Rozwiązując krzyżówki pogłębimy też naszą wiedzę, co jest dodatkowym atutem tego zajęcia. Jeśli z kolei uwielbiamy zatopić się w dobrej lekturze, koniecznie powinniśmy znaleźć czas na dłuższą przerwę z książką w ręku. Czytanie rozwija nasz umysł, pozwala ukoić nerwy, poszerza horyzonty i zasób słów.

Postaw na regularną aktywność

Nie bez przyczyny mówi się o prozdrowotnych właściwościach aktywności fizycznej na cały nasz organizm. Dzięki regularnym ćwiczeniom niezależnie od tego, jaką przybierają formę, zyskuje nie tylko nasze ciało, ale i nasz umysł. Ważna tutaj jest systematyczność. Dlatego też powinniśmy wybrać taką formę aktywności, którą lubimy. Wśród tych, które najlepiej wpływają na obniżenie poziomu stresu, są pływanie, joga, bieganie, czy jazda na rowerze.

Pływanie działa ogólnorozwojowo. Odpręża, koi nie tylko mięśnie ale i umysł. Pozwala maksymalnie się zrelaksować, a jednocześnie ćwiczy ciało, koordynację, reguluje oddech i poprawia kondycję. Tę dyscyplinę sportu może uprawiać w zasadzie każdy, bo dodatkowo podczas aktywności w wodzie nie obciążamy stawów. Dla tych, którzy chcą się wyciszyć, poszerzyć zakres ruchów i uregulować oddech świetnym rozwiązaniem będą sesje jogi. Joga nie wymaga żadnych przygotowań, wystarczy mata, która zapewni nam komfort podczas wykonywania pozycji. Odpowiednio wykonywane pozycję uwalniają energię i pozwalają pozbyć się napięć, również tych wywołanych stresem. To istny balsam dla duszy.

Regularnie praktykowana joga wpływa bardzo pozytywnie na pogłębianie samoświadomości i rozumiana szerzej, nie tylko jako ćwiczenia ruchowe, pomaga oczyścić umysł z niepotrzebnych myśli. Miłośnicy bardziej wymagających sportów mogą postawić na rower, bieganie, czy nawet ćwiczenie w domu przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Sport ma wiele zalet, a najważniejszymi z nich są poprawa kondycji, a co za tym idzie samopoczucia oraz to, że w większości nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Idź na spacer i zmień swoje otoczenie

Jeżeli czujemy, że otaczająca nas przestrzeń pogłębia stres i nie potrafimy znaleźć sobie miejsca, by odetchnąć od nerwów, warto podjąć działanie i zmienić otoczenie. Dobrym pomysłem może być spacer, najlepiej w sprzyjających i cieszących oko okolicznościach przyrody. Jeżeli mamy taką możliwość, wybierzmy się na spacer do lasu.

Otoczenie drzew, śpiew ptaków i szum liści działa kojąco i pozwala się odprężyć. Kontakt z przyrodą ma działanie terapeutyczne. Wycisza, pomaga zwolnić tempo i uwalnia nas od atakujących nas zewsząd bodźców wizualnych i akustycznych. Jeżeli nie mamy możliwości wyrwać się na spacer do lasu, szukajmy miejsc, które lubimy. Jeśli spacerujemy po mieście zabierzmy ze sobą odtwarzacz muzyki i słuchajmy kojącej muzyki.

Znajdź chwilę tylko dla siebie i zrób sobie przyjemność

Warto każdego dnia zwolnić na chwilę tempo i zapomnieć o wszystkich czekających na nas obowiązkach. Taka chwila wytchnienia jest niezbędna każdemu człowiekowi, by móc pozostać w dobrym stanie psychicznym. Ciągła gonitwa i przyjmowanie nowych zadań i obowiązków wykańczają i sprawiają, że praca nie ma końca.

Nawet jeżeli ciężko jest nam wygospodarować ten czas, musimy znaleźć parę minut, kiedy nikt i nic nie będzie nam przeszkadzać, a my skupimy się na tym, co sprawia nam przyjemność. Tutaj panuje pełna dowolność. Jedni zechcą poczytać książkę, inni wybiorą ciepłą kąpiel. Jeszcze inni relaksować się będą przy ulubionym serialu albo filmie. Ważne jest, by był to czas tylko dla nas, bez myśli o tym, co będzie za chwilę.

Zaparz sobie ziółka

Dobroczynne działanie naparów z ziół znane jest od wieków. Jeżeli chcemy zapewnić sobie odrobinę relaksu, ukoić nerwy i rozładować napięcie, możemy sięgać po specjalne kompozycje ziół lub napary z lawendy, waleriany czy melisy. Ten naturalny sposób na przywrócenie wewnętrznej równowagi to bezpieczne i łatwo dostępne rozwiązanie.

Do najpopularniejszych ziół o działaniu uspokajającym i kojącym należą wspomniana wcześniej melisa lekarska, lawenda i kozłek lekarski. Oprócz tego warto szukać herbatek ziołowych i mieszanek zawierających chmiel zwyczajny, dziurawiec i rumianek.

Zadbaj o jakość swojego snu na co dzień, nie od święta

Każdy z nas powinien mieć świadomość tego, jak ważny jest dla naszego organizmu sen. Chodzi tutaj oczywiście o sen dobrej jakości. Aby się wysypiać i wstawać wypoczętym warto wprowadzić do naszej codzienności kilka rytuałów, które nie tylko ułatwią nam zasypianie, ale i sprawią, że będziemy spać lepiej. Po pierwsze zadbajmy o właściwą atmosferę w sypialni.

Warto przed snem przewietrzyć pokój i wymienić powietrze. Oprócz tego na godzinę, a najlepiej na dwie przed pójściem spać powinniśmy zacząć wyciszać umysł i zwolnić tempo. Dobrym wyborem będzie więc odejście od komputera i telewizora oraz odłożenie komórki na bok. Ekrany urządzeń emitują światło niebieskie, które nas pobudza i na dłuższą metę działa niekorzystnie. Jeżeli przed pójściem spać będziemy wpatrywać się w ekran, nasz zmysły będą atakowane bodźcami i nie zdołamy się odpowiednio wyciszyć

Zweryfikuj swoją dietę

To co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, ma też wpływ na to jak reagujemy na stres i finalnie, jak sobie z nim radzimy. Z całą pewnością, dieta której w żaden sposób nie kontrolujemy, spożywając cokolwiek wpadnie nam w ręce, nie będzie działać pozytywnie na nasze samopoczucie. Co ciekawe, nasze nerwy mogą być jeszcze bardziej napięte ze względu na niedobór niektórych, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, witamin i minerałów.

Może się okazać, że nasza dieta, która jest uboga w potrzebne nam składniki odżywcze, negatywnie wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu. Przez to z kolei nie jesteśmy w ogóle odporni na działanie czynników stresogennych. Szczególnie ważnym składnikiem, którego niedobór powoduje obniżenie nastroju, jest magnez. Warto dostarczać go w odpowiednich ilościach zarówno w diecie jak i w suplementach jeśli to konieczne. Podobnie jest z potasem. Jeśli cierpimy na jego niedobór, nasza odporność na stres gwałtownie spada.

Znajdź czas dla rodziny i przyjaciół

Nic tak nie poprawia nastroju, jak spotkania z osobami, które lubimy i na których nam zależy. Warto poświęcić więcej czasu rodzinie, spędzić czas z dziećmi i umówić się na spotkanie z przyjaciółmi. To nie tylko odskocznia od problemów, ale możliwość podzielenia się z innymi swoimi obawami.

Zwykła rozmowa może przynieść nam niewymierne korzyści. Będziemy mogli zrzucić z siebie ciężar i spojrzeć na problem z nowej perspektywy. Spotkania ze znajomymi to również dobry czas, by pożartować i rozładować skumulowane w nas napięcie. Dzięki poświęceniu większej ilości czasu rodzinie, zaczynamy też skupiać się na tym, co naprawdę ważne.

Spędzaj czas ze zwierzętami i uśmiechaj się

Nie od dziś wiadomo, że spędzanie czasu ze zwierzętami ma kojący wpływ na człowieka. Różne formy zooterapii polecane są jako samodzielne metody lecznicze lub działania wspomagające terapie w różnego rodzaju schorzeniach. Dogoterapia, hipoterapia, felinoterapia i dość młoda na tym polu alpakoterapia mają udowodniony wpływ na poprawę nastroju.

Dzięki przebywaniu w towarzystwie zwierząt, głaskaniu ich i karmieniu możemy się wyciszyć, zrelaksować i pozwolić działać endorfinom, czyli hormonom szczęścia. Jeżeli mamy takie możliwości możemy rozważyć zakup lub adopcję zwierzaka. Badania udowodniły, że właściciele psów mają niższy poziom stresu. Spędzanie czasu z pupilem poprawia nastrój, często też zmusza do aktywności fizycznej, co jest pozytywem, a także realnie wpływa na łagodzenie stresu.

Dodaj komentarz