Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania?

Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania?

Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania?

Nieruchomość mieszkalna nierzadko użytkowana jest w ramach działalności gospodarczej. Jednak jej sprzedaż nie wiąże się z dochodem firmowym, a prywatnym. Jak więc przebiega proces sprzedaży prywatnej nieruchomości, która nie stanowi majątku firmowego? Zobacz, jak rozliczyć sprzedaż mieszkania. 

Deklaracja PIT-39

Deklarację PIT-39 składamy w związku z rozliczeniem przychodu z tytułu zbycia prywatnej nieruchomości. Taka jednak może być wykorzystywana, jako siedziba firmy. Rozwiązanie tego typu najczęściej wykorzystują osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania w takim przypadku? Przede wszystkim warto wiedzieć, że deklaracji nie składamy w trakcie roku, a po jego zakończeniu, nawet jeśli nieruchomość zbyliśmy w styczniu. Oznacza to, że PIT-y za mieszkania sprzedane w 2022 roku składamy w roku 2023. 

PIT-39 przeznaczony jest dla osób, które uzyskały przychód ze sprzedaży nieruchomości. Co ważne, taki przychód opodatkowany jest tylko w konkretnych przypadkach. Przede wszystkim, kiedy jeśli od dnia nabycia lub wytworzenia nieruchomości do dnia jej sprzedania nie minęło 5 lat. W takim przypadku przychód jest opodatkowany 19-procentową stawką podatku, który należy zapłacić do 2 maja 2023 roku. Co ważne, za odpłatne zbycie uważa się każde przeniesienie prawa własności lub innych wspomnianych praw majątkowych, dokonane za korzyść majątkową.

Natomiast deklaracji PIT-39 nie muszą składać przedsiębiorcy, którzy sprzedają nieruchomości zaliczone do majątku z działalności gospodarczej. Sprzedaż dotycząca majątku firmowego wymaga rozliczenia go w ramach przychodów z tej działalności. Szukasz prostej metody na sprzedaż mieszkania z minimum formalności? Poznaj Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania.

Przychody ze zbycia nieruchomości i koszty odpłatnego zbycia

Jaka jest różnica pomiędzy tymi pojęciami? Przychód ze zbycia nieruchomości to cena określona w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Należy do nich podatek od towarów i usług. Jeśli więc dokonujemy sprzedaży nieruchomości opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to przychód podajemy pomniejszony o należny podatek. Koszty odpłatnego zbycia to co innego niż koszty uzyskania przychodu.

Natomiast koszty odpłatnego zbycia, to koszty bezpośrednio związane z dokonaniem transakcji. Zaliczamy do nich np. koszt wyceny nieruchomości, prowizje pośredników, koszty ogłoszeń prasowych itp. Innymi słowy, są to wszelkie koszty, które są niezbędne do tego, aby transakcja mogła dojść do skutku.

Dodaj komentarz