Czym jest konsolidacja kredytów? |Co zrobić kiedy nie starcza na spłatę rat

Czym jest konsolidacja kredytów?

Wiele osób w dzisiejszym świecie decyduje się na zaciąganie różnych zobowiązań finansowych. Dość modne są dzisiaj kredyty hipoteczne, czy też kredyty na cele konsumpcyjne. Niestety zdarza się, że niektórzy posiadają więcej niż jeden dług, przez co mają problemy z ogarnięciem całości swoich zobowiązań. Dla takich osób ciekawym ułatwieniem może być konsolidacja kredytów.

Czym jest konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny jest usługą, którą oferują banki swoim klientom. Jest to zobowiązanie, które ma ułatwić klientowi spłatę posiadanych przez niego zobowiązań. Dotyczy to długów, takich jak: kredyty gotówkowe, kredyty na samochód, czy kredyty na mieszkanie. Dzięki konsolidacji kredytów, wszelkie zobowiązania klienta są pakowane w jeden kredyt, który spłacany jest w postaci jednej, ustalonej raty do banku. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient ma o wiele bardziej klarowną sytuację. Już wtedy nie musi się zastanawiać gdzie ma jaki dług. Bank spłaca jego zobowiązania, jednak w zamian klient jest obowiązany do regularnego wpłacania ustalonej raty kredytu konsolidacyjnego.

Ze względu na fakt, że coraz więcej osób wpada w spiralę zadłużenia z powodu modnych ostatnio pożyczek krótkoterminowych, do oferty banków weszła także konsolidacja chwilówek kredytem bankowym.

Rata kredytu konsolidacyjnego może być niska

Kredyt konsolidacyjny posiada kilka zalet. Jedną z nich jest możliwość negocjowania raty tego kredytu. Bank może zgodzić się na zmniejszenie raty. Rata taka może być niższa, niż rata, która wynikała z sumy zaciągniętych przez klienta wcześniejszych zobowiązań. Jednak jeżeli rata będzie niższa, to oczywiście czas spłaty długu będzie odpowiednio wydłużony. Dla osób, które bardzo mocno się zadłużyły, kredyt konsolidacyjny może być świetnym wyjściem. Jeżeli raty ich zobowiązań przerastają ich możliwości finansowe, kredyt konsolidacyjny może okazać się wybawieniem. Pamiętajmy jednak, że kredyt taki jest także zobowiązaniem, które nie jest darmowe. Bank nalicza sobie dodatkowe odsetki i w konsekwencji dług, który ostatecznie spłaci klient, będzie wyższy, niż wcześniejsze zobowiązania.

Bank wymaga dokumentów

Oczywiście kredyt konsolidacyjny brany w banku, tak jak inne kredyty, związany jest z odpowiednim prześwietleniem naszej sytuacji finansowej. Nie każdej osobie bank będzie chciał udzielić takiego kredytu. Trzeba będzie przygotować szereg dokumentów, które dokumentują nasze dochody, sytuację ekonomiczną. Dla banku ważne będzie także nasza przeszłość kredytowa.

Warto wiedzieć, że konsolidacja należy do kredytów trudnych w pozyskaniu. Z tego powodu podczas procedury kredytowania warto wspierać się pomocą profesjonalnego doradcy kredytowego, który może znacznie więcej niż my sami. Dzięki możliwości negocjacji z osobą decyzyjną w banku, z pomocą pośrednika mamy dużo większe szanse na pozytywną decyzję banku, a także na to, że zaoszczędzimy na konsolidacji.

Podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny jest interesującym rozwiązaniem dla osób, które chcą ułatwić sobie życie, likwidując wiele zobowiązań do jednego. Jest to także dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie radzą sobie finansowo z zaciągniętymi zobowiązaniami. Jednak podjęcie decyzji o konsolidacji kredytów należy mocno przemyśleć. Nie wolno nigdy podejmować pochopnych decyzji.

Dodaj komentarz