Czym jest historia w BIK-u | Kredyt | Bank | Historia kredytowa | Dane

Czym jest historia w BIK-u

Czym jest historia w BIK-u

Biuro Informacji Kredytowej

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Warto zapamiętać sobie to raz na zawsze. Taka wiedza przydaje się szczególnie osobom, które zamierzają niedługo wziąć kredyt. Zastanawiacie się, co wpływa na to, że wniosek jest akceptowany lub odrzucany? Trzeba podkreślić, że jest to przede wszystkim zdolność kredytowa konkretnej osoby. Banki korzystają z informacji zawartych w BIK-u, ponieważ dają one miarodajny obraz konkretnego interesanta. Co znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej? Dlaczego warto systematycznie sprawdzać dostępne tam informacje?

Dane w BIK

Informacje, które są dostępne w BIK-u dużo mówią o konkretnej osobie. Trzeba podkreślić, że określają one w pewnym stopniu zdolność kredytową danego człowieka i jego podejście do spłacania swoich zobowiązań. Trzeba zaznaczyć, że obraz interesanta może być pozytywny, jeśli wszystkie poprzednie kredyty zostały spłacone w terminie. Kiedy dochodzi do sytuacji neutralnej? Wtedy, kiedy dana osoba nie ma po prostu żadnej historii kredytowej – po prostu taki człowiek nie musiał do tej pory korzystać z pożyczek. Najgorzej jest wówczas, kiedy obraz historii kredytowej jest negatywny. Dotyczy to ludzi, którzy mieli – lub mają nadal – zobowiązania, ale nie spłacali ich regularnie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w takiej sytuacji trudno liczyć na otrzymanie kredytu w konkretnym przedsiębiorstwie bankowym. Przedstawiciele tej instytucji oceniają bowiem takiego delikwenta jako osobę, której nie można w 100% ufać…

Dlaczego warto sprawdzać informacje zawarte w BIK

Warto zaznaczyć, że dużo osób systematycznie sprawdza informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej na swój temat. Jest to bardzo dobre podejście do tematu. Dlaczego? Składa się na to kilka aspektów. Nie da się ukryć, że dzięki temu można ocenić swoją historię kredytową i tym samym realnie oszacować zdolność i szansę na otrzymanie kredytu w konkretnym przedsiębiorstwie bankowym. Jeśli bowiem wiesz, że dana instytucja jest bardzo restrykcyjna pod tym względem, to nie będziesz tracić czasu na wizytę w konkretnej placówce itp. Poza tym nie do końca pozytywny obraz może być poprawiony. Dzięki temu podniesie się automatycznie Twoja zdolność kredytowa. Trzeba doskonale zdawać sobie sprawę z tego faktu.

Jak jeszcze można poprawić historię kredytową

Czasami zdarza się tak, że dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej są nieprawdziwe. Można zatem wystąpić do konkretnego banku, by poprawił tego typu kwestie. Nie da się ukryć, że to również szansa na to, aby dowiedzieć się czy ktoś nie wziął na Ciebie kredytu. Jest to kluczowe przede wszystkim w przypadku ludzi, którzy w swojej przeszłości mieli epizod związany ze zgubionym dokumentem tożsamości.

Dodaj komentarz