Czy można załatwić odroczenie spłaty kredytu? - TRUST.ORG.PL

Czy można załatwić odroczenie spłaty kredytu?

Wiele osób jest pewnych tego, że zaciągnięte zobowiązania finansowe będzie w stanie spłacić całości. Jednak niekiedy noga może się “podwinąć” i kredytobiorca nie będzie w stanie przez jakiś czas spłacać rat. Czy można postarać się o odroczenie spłaty kredytu?

Czy każdy może pozwolić sobie na odroczenie spłaty kredytu?

Nigdy tak naprawdę nie można przewidzieć tego, w jakiej sytuacji człowiek się znajdzie. Warto jednak sprawdzić, czy możliwe jest odroczenie spłaty kredytu, aby przez pewien czas można ulżyć swojemu budżetowi domowemu. Taka sytuacja będzie możliwa wtedy, kiedy kredytobiorca będzie miał tzw. czystą kartę i do tej pory nie miał żadnych zaległości, jeżeli chodzi o spłatę rat. Trzeba także wiedzieć, że na odroczenia nałożony jest pewien limit, który z góry zostaje ustalony przez bank. Jeżeli kredytobiorca wcześniej wnioskował o odroczenie spłaty kredytu, może po raz kolejny spotkać się z odmową.

Wniosek o odroczenie spłaty kredytu

Każda osoba ma tak naprawdę szansę na to, aby taki wniosek złożyć. Pozostaje tylko kwestią, w jaki sposób zostanie on rozpatrzony. Nie zawsze można spotkać się z odpowiedzią pozytywną. Banki mogą udzielić odpowiedzi odmownej – jedna z nich została opisana powyżej. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim bankiem ma się tak naprawdę do czynienia.

Wniosek można złożyć osobiście, na ręce doradcy lub dzięki bankowości elektronicznej. Wybór jest ogromny. Nie ma konieczności motywowania swojego wniosku. Banki nie narzucają klientom tego obowiązku. Aczkolwiek, jeżeli ktoś dołącz to do wniosku, może liczyć na przychylniejsze rozpatrzenie wniosku.

O czym nie można zapomnieć?

Jeżeli wniosek o odroczenie spłaty kredytu sporządzany jest samodzielnie, warto sprawdzić, czy posiada on wszystkie niezbędne elementy. Jest to ważne, ponieważ brak ewentualnych podstaw może sprawić, że wniosek zostanie rozpatrzony w późniejszym terminie lub też zostanie całkowicie odroczony. Oto lista rzeczy o jakich nie można zapominać, jeżeli ktoś sporządza taki wniosek:

  • dane osobowe;
  • dane kontaktowe (w tym numer telefonu i adres e-mail);
  • numer umowy kredytowej
  • okres na jaki ma zostać zawieszona umowa kredytowa;
  • własnoręczny podpis, jeżeli dokument składany jest osobiście.

Warto także pamiętać o tym, że odroczenie spłaty kredytu nie jest w stanie sprawić, iż bank kompletnie unieważni tą jedną lub większą ilość rat. Niestety, ale one nie przepadają. Odroczenie sprawia bowiem, że jednocześnie wydłuża się okres spłaty całego zobowiązania. To dlatego mówi się o tym, aby wniosek o takie odroczenie składać tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Dodaj komentarz