Kredyt a pożyczka - różnice - TRUST.ORG.PL

Kredyt a pożyczka – różnice

Słowa kredyt i pożyczka bardzo często używane są zamiennie. Mimo, iż najczęściej posiadają wiele cech wspólnych – to znaczy pożyczamy pieniądze i musimy dokonywać spłaty w formie rat z dodatkowymi odsetkami, to są to jednak inne formy pożyczania pieniędzy. Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat różnic.

Co to jest kredyt?

Kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny jest formą pożyczania pieniędzy zarezerwowaną właściwie tylko dla banków (komercyjnych oraz spółdzielczych). Zasady udzielania kredytów są ściśle uregulowane przez prawo bankowe. W tym przypadku konieczne jest sporządzenie bardzo precyzyjnej pisemnej umowy, a punkty które muszą się w niej znaleźć są częściowo z góry narzucone. Jasno określony musi być cel kredytu (czyli na co pożyczane są pieniądze), oraz wszystkie warunki spłaty, dodatkowe wymagania, prowizje, zabezpieczenia i wiele więcej. Ponadto w tym przypadku bank ma możliwość sprawdzenia jak wydane zostały pieniądze, czy kredytobiorca faktycznie wykorzystał je na cel który wskazał składając wniosek. Dla niektórych istotna będzie również informacja, że w przypadku kredytu możemy mieć pewność, że zostanie sprawdzona nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W zależności od przebiegu poprzednich pożyczek może to być dla nas korzystne lub nie.

Kredyt a pożyczka
Kredyt i pożyczka – w obu przypadkach najważniejsze to dokładne czytanie umowy

Czy jest pożyczka?

Warunki pożyczki reguluje Kodeks Cywilny. Tutaj mamy do czynienia z pojęciem bardzo rozległym, a pożyczać pieniądze może praktycznie każdy, nawet osoba prywatna. Warunki pożyczki gotówkowej, pożyczki konsolidacyjnej, sposób spłaty i wszystkie inne elementy mogą być praktycznie dowolnie wybierane przez strony których dotyczy pożyczka. W niektórych przypadkach nie jest konieczne nawet sporządzanie pisemnej umowy. Tutaj też nie musimy określać celu na który pożyczamy pieniądze. W przypadku jeśli pożyczamy pieniądze na przykład znajomym, może ona być całkowicie bezpłatna – to znaczy nie musimy naliczać żadnych opłat i odsetek. Jeśli jako osoba która chce pożyczyć pieniądze, decydujemy się skorzystać z ofert instytucji i firm pozabankowych wtedy koniecznie wybierajmy tylko te, które wymagają spisania precyzyjnej umowy, która jest dla nas zrozumiała i dostępna do przeczytania jeszcze przed podpisaniem.

Niezależnie na jaką formę pożyczania pieniędzy się zdecydujemy, w obu przypadkach tak samo ważne jest dokładne przeczytanie umowy. Tylko wtedy unikniemy niespodziewanych kosztów i niepotrzebnego stresu.