Co to jest BIK – zobacz jak działa i jak go sprawdzić

Co to jest BIK – zobacz jak działa i jak go sprawdzić

Co to jest BIK – zobacz jak działa i jak go sprawdzić
jak sprawdzić BIK

Każda osoba, która choć raz w życiu ubiegał się o kredyt lub pożyczkę, z pewnością zetknęła się z pojęciem BIK. Jest to skrót od słów Biuro Informacji Kredytowej i przechowywane są tam dane na nasz temat, które bank analizuje podczas oceny zdolności kredytowej. Informacje, które znajdują się w naszym raporcie, mają wpływ na to, czy decyzja kredytowa, jaką wyda bank, będzie negatywna, czy też pozytywna. Warto więc wiedzieć jak działa, jak sprawdzić BIK, skąd ma informacje na nasz temat i czym tak właściwie jest.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

BIK rozpoczęło swoją działalność w 1997 roku i od tego czasu gromadzi, przetwarza i udostępnia dane, które pomagają określić instytucjom finansowym jakie jest ryzyko pożyczenia pieniędzy poszczególnym osobom lub też firmom. Dzięki informacjom tam zawartym banki mogą obliczyć zdolność kredytową swoich klientów i na tej podstawie dopasowywać do nich odpowiednią ofertę kredytową.

Ocena punktowa w BIK czyli czym jest scoring

Scoring to pojęcie, które często przewija się w bankach i jest niczym innym jak oceną punktową klienta. Im lepsza jest historia kredytowa danej osoby, tym lepszy jest też jej scoring. Podczas wyliczania scoringu brane są pod uwagę takie aspekty jak jakość kredytów, czyli to czy są one spłacane terminowo, aktywność kredytowa, a także wykorzystanie limitów kredytowych i częstotliwość ubiegania się o kredyty. Wszystkie te rzeczy mają wpływ na to, jak zostaniemy ocenieni przez analityków banku i czy uznają oni, że jesteśmy w stanie spłacić nowe zobowiązanie wraz z jego odsetkami.

Jak sprawdzić swój raport w BIK?

Jeśli jesteś ciekawy, jakie informacje na Twój temat znajdują się w BIK, to wejdź na jego oficjalną stronę internetową, załóż konto i pobierz darmowy raport.

Jak sprawdzić BIK?

Niezbędna będzie weryfikacja, za pomocą przelewu. Kosztuje on tylko złotówkę i trzeba go wysłać na numer konta podany przez BIK ze swojego osobistego konta bankowego. W momencie, gdy weryfikacja przebiegnie pozytywnie, będziesz mieć dostęp do swojego profilu oraz darmowych, jak i płatnych raportów. Warto je sprawdzać przynajmniej raz na pół roku, aby mieć pewność, że spłacamy wszystko terminowo, a dodatkowo, że ktoś nie zaciągnął kredytu, na nasze dane podszywając się pod nas.

Skąd w BIK biorą się dane o mnie?

Dane pochodzą z instytucji finansowych, które przekazują je do BIK w momencie, gdy korzystasz lub chcesz skorzystać z jakiegoś produktu finansowego. Informacje są aktualizowane na bieżąco i w momencie, gdy nie spłacasz swojego zobowiązania, to bank przesyła taką informację właśnie do BIK. Tak samo jest z pozytywnymi informacjami – one również trafiają do Biura Informacji Kredytowej.