Co może zrobić wierzyciel, gdy dłużnik ogłosi upadłość konsumencką? - TRUST.ORG.PL

Co może zrobić wierzyciel, gdy dłużnik ogłosi upadłość konsumencką?

Będąc w spirali długów, niezwykle trudno jest wyjść na prostą. Dla osób, które nie mogą spłacić swoich zobowiązań, dobrym rozwiązaniem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ten proces rzadko wiąże się z całkowitym oddłużeniem, ale wierzyciel i tak może mieć w jego przypadku spory problem. Co może zrobić osoba, która chce odzyskać pieniądze, gdyż dłużnik ogłosi upadłość konsumencką?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to skomplikowany proces. Mówiąc w skrócie, jest to status, który może uzyskać osoba niewypłacalna. Warunkiem jest nieprowadzenie działalności gospodarczej i zgłoszenie się do odpowiednich organów. Sama upadłość konsumencka jest szeroko omawiana na blogu www.upadlosckonsumencka.expert, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najbardziej trapiące Cię pytania. Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnemu mniemaniu, upadłość konsumencka wcale nie skutkuje natychmiastowym oddłużeniem. W istocie jest to proces długotrwały, a w pierwszej kolejności następuje ponowne negocjowanie rat. Często odbywa się także zajęcie majątku dłużnika. Dopiero w sytuacji, gdy osoba zgłaszająca upadłość konsumencką jest niewypłacalna, następuje redukcja lub umorzenie rat. W takim momencie sprawy wierzyciel może mieć problem z odzyskaniem swoich pieniędzy, jednak istnieje kilka obszarów, w których można zadziałać.

Co może zrobić wierzyciel, aby odzyskać swój dług?

W pierwszych słowach warto zaznaczyć, że cały proces upadłości konsumenckiej musi odbywać się poprzez sąd. To tutaj dłużnik musi dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty, wymagane jest także uiszczenie opłaty. Jeśli nie jest to możliwe, koszty bierze na siebie Skarb Państwa.
Każda osoba zgłaszająca chęć uzyskania statusu upadłości konsumenckiej, jest zapisana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeśli jesteś wierzycielem, warto weryfikować te informacje, żeby być na bieżąco.
W pierwszej kolejności należy jednak zgłosić swoją wierzytelność do syndyka, aby ten uwzględnił ją w planie spłaty. Na takie zgłoszenie jest 30 dni – w innym wypadku odzyskanie długu może być bardzo trudne.
Jeśli dłużnik jest niewypłacalny, uzyskać pieniądze będzie trudno, ale w każdej innej sytuacji wierzycielowi pozostają również takie opcje jak:

  • prośba o umorzenie postępowania upadłościowego,
  • ustalenie zmiany planu spłat i ustalenie planu spłaty wierzycieli
  • prośba o uchylenie postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań dłużnika.

Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dla dłużnika bez wątpienia sporą ulgą, ponieważ pozwala niejako zacząć od nowa. Warto jednak mieć świadomość, że sam proces upadłościowy wiąże się z konsekwencjami, które przez wiele lat mogą utrudnić pewne aspekty życia. Przede wszystkim, w trakcie procesu traci się prawo do własnego majątku – kontrolę nad nim przejmuje syndyk. Ponowny wpływ ma niego dłużnik już po ogłoszeniu upadłości. Warto także mieć świadomość, że informacje o zadłużeniu będą znajdować się w bazie BIK, a także Monitorze Sądowym i Gospodarczym i Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości. W trakcie procesu i jakiś czas po nim nie jest też możliwe zaciąganie kredytów i pożyczek w bankach.