Podział banków według rodzaju prowadzonej działalności część I | Kredyt

Podział banków według rodzaju prowadzonej działalności część I

Podział banków według rodzaju prowadzonej działalności część I

Bank

Bank jest instytucją, która zajmuje się pośrednictwem na rynku finansowym. Bank ma prawo pożyczać nie swoje pieniądze, czyli pośredniczy w obrocie środkami pieniężnymi swoich klientów. Możemy znaleźć różne podziały banków.

Poniżej przedstawiamy banki wyróżnione w oparciu o rodzaj prowadzonej działalności.

Banki uniwersalne

Banki uniwersalne są instytucją, która ze wszystkich ma największy wybór produktów. Niekoniecznie ilość świadczy o tym, że są to banki najlepsze. Nie można powiedzieć też, że w przypadku danego banku tak nie będzie. Pragniemy tylko zaznaczyć, że ilość nie świadczy o jakości i nie to powinno być przesłanką wyboru konkretnego banku.

Tak samo jest jeśli chodzi o klientów banku operacyjnego. Jest ich bardzo wielu i są bardzo zróżnicowani. Od klientów, którzy posiadają niskie dochody, poprzez tych średniozamożnych, aż do zamożnych. Korzystają oni z całego wachlarza usług, które oferuje im bank operacyjny. Operują różnymi kwotami. Od tych najniższych po bardzo wysokie. Banki uniwersalne są najczęściej występującymi bankami w kraju.

Banki komercyjne

Banki komercyjne zajmują gromadzeniem, a następnie pożyczaniem środków pieniężnych. Poprzez wprowadzenie pieniądza w ruch zarabiają. W ich ofercie na próżno szukać produktów kapitałowych, takich jak akcje i obligacje. Tak jak banki uniwersalne świadczą usługi szerokiemu gronu odbiorców, od klientów o niskich dochodach po tych zamożnych.

Banki inwestycyjne

Jak sama nazwa wskazuje banki inwestycyjne zajmują się co do zasady długoterminowymi inwestycjami kapitału. W przeciwieństwie do banków komercyjnych, te oferują produkty rynku kapitałowego.  Cechuje je zatem znacznie mniejszy wachlarz usług. Bank inwestycyjny ma także znacznie mniej klientów aniżeli bank uniwersalny czy komercyjny. Jednak nie oznacza to, że łączna kwota operacji dokonywana przez tą instytucję finansową jest mniejsza. Szeregi tego banku zasilają bowiem podmioty, które mają znaczenie zarówno dla banku, ale i szerzej, mianowicie dla gospodarki. Co za tym idzie? Są to klienci, którzy mają wysokie dochody i duży kapitał, który mogą przeznaczyć na inwestycje. Banki inwestycyjne dokonują mniejszej ilości operacji bankowych, jednakże są to operacje zarówno długoterminowe jak i opiewające na bardzo wysokie kwoty. Z tego względu są dla banku nie tylko opłacalne ale i dochodowe.

W drugiej części artykułu omówimy także czym jest bank spółdzielczy, emisyjny i wyspecjalizowany. Zapraszamy do drugiej części.

 

Dodaj komentarz