Życie na kredyt. - TRUST.ORG.PL

Życie na kredyt.

Życie na kredyt.

Sytuacja finansowa polskiego społeczeństwa ostatnimi czasy znacznie odbiega od oczekiwań. Rosnące ceny, zwiększające się potrzeby, plany wakacyjne czy mieszkaniowe mają ogromny wpływ na podejmowanie przez nas decyzje o zawarciu umowy kredytowej. Z drugiej jednak strony wzięcie kredytu to dość znaczące wydarzenie w życiu, ponieważ zazwyczaj okres spłaty zadłużenia waha się od kilku do kilkunastu lat w zależności od wysokości zaciągniętej kwoty.

Obecnie blisko połowa Polaków posiada aktywną pożyczkę czy kredyt. Staje się to niemal kultowy etap w życiu każdego człowieka. Co zaskakujące, większość z nas zaciąga kredyt w celach konsumpcyjnych (w większości jest to zakup sprzęty RTV / AGD, wyposażenie mieszkania bądź jego remont). Jakie pobudki kierują Polakami przy zaciąganiu kredytów? Jak sobie radzą z jego spłatą? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie w tym artykule.

1. Przyczyny zobowiązań finansowych.

Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, ma inne priorytety w życiu. Często te priorytety są jedną z przyczyn zadłużenia Polaków. W tej kwestii przeważa chęć zaimponowania znajomym czy rodzinie. Wedle starego powiedzenia: “zastaw się, a postaw się” potrzeba uznania od innych jest w dalszym ciągu niezwykle dla nas ważna. W przypadku, gdy sytuacja naszego budżetu domowego jest w nie najlepszym stanie a marzy nam się zmiana auta coraz chętniej sięgamy po kredyty gotówkowe. Zaspokajają one nasze podstawowe potrzeby, które u każdego mogą występować w innej formie: wyżej wspomnianego auta, odświeżenia mieszkania wraz ze zmianą jego aranżacji, nowym sprzęcie domowego użytku czy zafundowaniem sobie ekskluzywnych wakacji za granicą. Nasuwa się jedno, niezwykle ważne pytanie: czy motywy, jakimi kierujemy się przy decyzji kredytowej są słuszne i rozsądne? Otóż duży odsetek Polaków w dalszym ciągu uważa że tak. Kierują się oni zasadą że raz się żyje. Nie rzadko nie biorą pod uwagę jak wielką odpowiedzialność niesie za sobą wzięcie pożyczki, do zaistniałej sytuacji nadal podchodzą zbyt swobodnie.

2. Jak Polacy radzą sobie z kredytem?

Napawa optymizmem wiadomość, że duży odsetek Polaków nadal regularnie spłaca zobowiązania. Ich świadomość finansowa również rośnie. Coraz rozważniej wybierają placówki z którymi chcieliby nawiązać współpracę. Sprawdzają ich opinię, prawdziwość danych czy wpisy do rejestrów placówek upoważnionych do udzielania pożyczek. Pamiętajmy przede wszystkim, aby wystrzegać się pseudo firm, z niepewną opinią, której numer KRS nie widnieje w żadnym ze źródeł informacji o placówce. Jest również możliwość sprawdzenia firmy w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych KNF. Jeżeli jej nazwa nie widnieje na na jej liście, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości względem realizowania dalszego procesu kredytowego.

3. Nie jesteśmy w stanie spłacać zadłużenia – co robić?

Przede wszystkim zachować spokój i podejść do problemu z opanowaniem. Wiele osób boryka się z problemami w spłacie kredytu zaciągniętego pod wpływem pobudek, które z czasem stają się absurdalne. Należy przeanalizować swoją sytuację finansową, zaciągnąć przysłowiowego pasa oraz skontaktować się z bankiem. Najlepiej udać się tam osobiście, do jego stacjonarnego oddziału. Warto zrobić to wcześniej, nim bank sam się z nami nie skontaktuje. Jeżeli dotychczasowe raty były spłacane regularnie, bez opóźnień i problemów z pewnością instytucja podejdzie przychylniej do naszego tymczasowego problemu i wspólnie zostanie wypracowany plan rozwiązania problemu. W takiej sytuacji liczy się szybkość działania oraz wspólnie cel obrany przez obie strony.