Ujemne stopy procentowe - z czym się to wiąże? - TRUST.ORG.PL

Ujemne stopy procentowe – z czym się to wiąże?

Ostatnio dużo się mówi o możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Nie jest to coś, z czym musieliśmy się zmagać w przeszłości, więc co to wszystko oznacza?

Czym są ujemne stopy procentowe?

Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe, w rzeczywistości pożyczasz je bankowi, który w zamian za to płaci Ci odsetki. Jednak od czasu globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku te stopy procentowe są dość niskie, ale wiele osób zdaje się uważać, że lepsze coś niż nic. Jeśli jednak NBP zdecyduje się na strategię ujemnych stóp procentowych, zamiast płacić nam odsetki, banki mogą zdecydować się na pobieranie opłat za przyjemność przechowywania naszych pieniędzy.

Zamierzoną konsekwencją takiej polityki jest zachęcenie ludzi do większych wydatków, a banków do udzielania większych pożyczek. To z kolei powinno doprowadzić do wzrostu konsumpcji i inwestycji, co stanowiłoby bardzo potrzebny impuls dla gospodarki i rynków. Nie wiemy jeszcze, czy ujemne stopy procentowe wejdą w życie, ale jedno jest pewne – oprocentowanie kont oszczędnościowych i rachunków będzie się nadal pogarszać (niektóre z nich są już bliskie zeru).

A ponieważ spodziewany jest wzrost inflacji (drukowanie ogromnych ilości pieniędzy ma wpływ na gospodarkę), oznacza to, że pieniądze w oszczędnościach zaczną tracić na wartości i sile nabywczej w jeszcze większym tempie.

Co należy z tym zrobić?

Trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym to rozsądne planowanie finansowe. Jest to idealne miejsce na przechowywanie pieniędzy na czarną godzinę (6-12 miesięcy wydatków gospodarstwa domowego to dla większości w sam raz) oraz na spodziewane krótkoterminowe zakupy, np. depozyt nieruchomości, samochód lub duże wakacje.

Poza tym, powinieneś poważnie rozważyć sposoby inwestowania wolnego kapitału w celu osiągnięcia wyższych zysków w czasie. Dlaczego? Najprawdopodobniej wykorzystasz swoje pieniądze, aby zapewnić sobie dochód, który pozwoli Ci utrzymać standard życia, gdy Twoje zarobki w końcu się skończą. Jeśli zbyt wiele Twoich pieniędzy znajduje się na kontach oszczędnościowych, których wartość maleje, może to ograniczyć Twoje przyszłe wybory. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem tego problemu jest inwestowanie pieniędzy, do których nie potrzebujesz natychmiastowego dostępu.

W co powinieneś inwestować?

Do najbardziej dostępnych inwestycji głównego nurtu należą akcje, nieruchomości i obligacje rządowe/korporacyjne. Można by teraz napisać o wszystkich cechach, korzyściach i ryzyku tych inwestycji, ale to prawdopodobnie temat na osobny post! Zamiast tego, wystarczy powiedzieć, że połączenie tych inwestycji z czasem da Ci więcej niż wystarczający zakres, aby pobić to, co zarabiasz w banku.

Inwestowanie jest proste, ale to nie znaczy, że jest łatwe

Możesz zdecydować się na inwestowanie w nieruchomości i zostać ich właścicielem (wtedy nie ma bólu głowy). Możesz zdecydować się na zbudowanie własnego portfela inwestycyjnego składającego się z akcji i funduszy (uważaj na doradców finansowych i guru z YouTube). Możesz też wyznaczyć renomowanego doradcę finansowego, który pomoże Ci zarządzać Twoimi inwestycjami (często porównuje się to do wyboru partnera życiowego – ożeń się w pośpiechu, żałuj w wolnej chwili!).

Tak, świat jest teraz niepewny. Ale niezależnie od tego, jak zdecydujesz się inwestować, czasy takie jak te oferują dobre okazje do podejmowania pozytywnych decyzji finansowych, które pomogą zabezpieczyć Twój przyszły standard życia. Cokolwiek zdecydujecie się zrobić oszczędzający, po prostu róbcie to aktywnie i z głową.