Rodzaje kredytów dla firm - TRUST.ORG.PL

Rodzaje kredytów dla firm

Banki kierują swoją ofertę nie tylko do klientów indywidualnych, ale również firm. Wyjątkiem nie jest w tym wypadku oferta kredytowa. Wśród kredytów znajdują się zarówno te dla osób prywatnych, jak i firm oraz przedsiębiorstw. Tym razem skoncentrujemy się na tych drugich. Zobaczmy, co banki mają do zaproponowania osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Kredyt dla firm, które dopiero zaczynają

Po kredyt do banku mogą zwrócić się firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność. Jest to tak zwany kredyt na start, który udzielany jest nowo powstałym firmom. Co ważne, na pieniądze można liczyć już od pierwszego dnia działalności, a pozyskane środki mogą być przeznaczone zarówno na wyposażenie biura, zakup samochodów, jak i półproduktów niezbędnych na linii produkcyjnej.

Kredyt obrotowy

Taki kredyt zaciągany jest po to, aby sfinansować bieżącą działalność firmy. Oznacza to, że pochodzące z niego środki finansowe można wybrać na zakup produktów czy wypłatę wynagrodzenia. Taki kredyt sprawia, że firma może utrzymać płynność finansową. Kredyt obrotowy dzieli się na kredyt:

  • płatniczy;
  • rewolwingowy;
  • w rachunku bieżącym.

O nich opowiemy nieco bliżej w innym artykule.

Kredyt inwestycyjny

Wiele firm nie jest w stanie się rozwijać bez pożyczenia pieniędzy. Kredyt inwestycyjny zaliczany do kredytów celowych to dla wielu przedsiębiorstw jedyna szansa na to, aby firma szkła do przodu. Pozyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na przykład na rozbudowę linii produkcyjnej bądź zakup nowej floty pojazdów. Co ważne, wysokość kredytu inwestycyjnego może być naprawdę wysoka. Długi może być też okres kredytowania, co znacznie ułatwia spłatę. Wiele banków w przypadku kredytu inwestycyjnego wymaga wkładu własnego, który najczęściej wynosi około 20% wartości kredytu.

Kredyt konsorcjalny

To swojego rodzaju odmiana kredytu inwestycyjnego. Jest to kredyt, którego wspólnie udzielają przynajmniej dwa banki. Po taki kredyt firmy i przedsiębiorstwa sięgają wówczas, gdy mają w planie naprawdę dużą, imponującą inwestycję.

Kredyt pomostowy

To szczególny rodzaj kredytu. Banki udzielają go do czasu otrzymania przez przedsiębiorcę środków z kredytu konsorcjalnego. Można go otrzymać również wtedy, kiedy oczekujemy na wypłatę pieniędzy z dotacji unijnej. Co ważne, w większości banków ten rodzaj kredytu nie może przekraczać wartości dotacji bądź kredytu właściwego. Jest on często udzielany z zastosowaniem odpowiedniego zabezpieczenia.

Firmy – podobnie jak osoby prywatne – mogą pożyczać od banku pieniądze. Wskazane rodzaje kredytów dla firm to nie wszystko, co znajduje się w ofercie banków działających na terenie naszego kraju.