Normalność finansowa we współczesnym świecie - TRUST.ORG.PL

Normalność finansowa we współczesnym świecie

Czym w dzisiejszych czasach jest normalność? Czy styl życia osoby, która nie musi pracować jest normalny? Dlaczego „normalny” styl życia to budowanie swojej niewoli zamiast wolności? Co robić, aby budować wolność? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszam

Normalność to pewien styl życia narzucony nam przez społeczeństwo. Każdego dnia budzimy się i rozpoczynamy dzień według określonego scenariusza. Normalne jest wstawanie o szóstej i codzienna ośmiogodzinna praca od poniedziałku do piątku. Normalne jest wydawanie wszystkiego co zarobimy i kupowanie na kredyt. Potrzeba zarabiania coraz więcej pieniędzy oraz nadzieja że rzeczy, które za nie można kupić uczynią nas szczęśliwymi, również jest normalna.

Współczesna normalność  nie ma nic wspólnego z wolnością finansową ani bogactwem.

Masz pracować do 67 roku życia, odkładać na emeryturę i po cichu liczyć, że kiedyś coś dostaniesz. Masz być niewolnikiem systemu społecznego i pracować dla państwa, korporacji oraz wszystkich innych tylko nie siebie. Masz godzić się na marne limity płacowe wymyślone przez innych i oddawać swoje życie i wolność za marne grosze, które otrzymujesz.

Gdybyś nie musiał pracować i mógł robić co tylko masz ochotę, to jak wyglądałby Twój styl życia? Co byś powiedział gdyby jutro po śniadaniu czekał Cię wylot na drugi koniec świata i nie było by to nic nadzwyczajnego. Po prostu miałeś ochotę polecieć do Australii i lecisz. Czy ten styl w Twoim otoczeniu byłoby normalny? Czy ten styl w Twoim własnym przekonaniu byłby normalny? Tutaj pojawia się kwestia przekonań o pieniądzach i bogactwie. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie taki styl życia? Mam nadzieję że tak.

Dzisiejsza normalność to niewolnictwo, czyli odwrotność wolności.

W momencie gdy niewłaściwie wykorzystujesz pieniądze, kupujesz sobie niewolę. W społeczeństwie mówi się, że bogactwo to rzeczy materialne, tymczasem prawdziwe bogactwo to zupełnie coś innego. Kiedy nie czujesz się bogaty próbujesz kupić sobie to uczucie. Dzięki takiemu postępowaniu najczęściej kupujesz sobie niewolę. Ludzie żyją na kredyt, po to aby zaimponować innym. Oczekują podziwu i akceptacji. Kiedy im zaczyna tego brakować  kupują nowe rzeczy aby dorównać innym, aby znów poczuć się lepiej. Wpadają w błędne koło, z którego nie ma wyjścia. Zawsze znajdzie się ktoś z ładniejszym samochodem, czy większym domem.

Większość ludzi prowadzi „normalny – niewolniczy” tryb życia. To tak zwany wyścig szczurów – nieustanna walka pomiędzy rozrzutnością a pracą. Praca tworzy dochód, który na bieżąco jest wydawany, aby dorównać innym. Ponieważ wydatki stają się coraz większe, trzeba coraz więcej zarabiać. Ewentualnie posiłkować się kredytami i pożyczkami. W ten sposób nasz styl życia wymusza coraz więcej pracy.

Niestety taki typ niewolnictwa jest czymś zupełnie normalnym. Uczy nas abyśmy dążyli do posiadania coraz nowszych i lepszych rzeczy materialnych nie zważając na konsekwencje. Wyobraź sobie że każde nieodpowiednio wydane pieniądze, to przestępstwo i trzeba będzie kiedyś odbyć karę. Im więcej rzeczy kupisz na które Cię nie stać, tym Twój wyrok będzie dłuższy.

Oczywiście nie ma nic złego w kupowaniu drogich samochodów, luksusowych jachtów,  czy pięknych domów. Może podałem przykłady zbyt wygórowane, nie mniej jednaj tyczy się to wszystkiego co chcesz kupić w swoim życiu. Wszystko zależy od Twojej obecnej sytuacji i jeśli na coś Cię stać i masz ochotę to kupić to zrób to.

Jak sprawdzić czy możesz sobie coś kupić? Czy możesz sobie na coś pozwolić?

Teoretycznie możesz kupić wszystko. Przecież są karty kredytowe czy pożyczki. Tutaj jednak chodzi o to, aby zakupy których dokonujesz nie budowały Twojej niewoli i nie powiększały wyroku.

Pomyśl kiedy ostatnio kupiłeś opakowanie gum do żucia. Czy martwiłeś się o cenę i zastanawiałeś się czy Cię na to stać? Prawdopodobnie nie. Kupiłeś gumy i po sprawie. Zakup ten w żaden sposób nie wpłynął na Twój styl życia. Dla osoby bogatej, która wchodzi do salonu i kupuje najnowszy samochód wszystko odbywa się tak samo.

Stać Cię na coś jeśli nie musisz się nad tym zastawiać. Jeśli musisz rozważyć cenę i zaczynasz rozmowę sam ze sobą, to właśnie jest moment w którym powinieneś sobie uświadomić, ŻE CIĘ NA TO NIE STAĆ. W każdym przypadku kiedy musisz rozważyć cenę i zaczynasz się zastanawiać czy Cię na to stać, to pamiętaj jedno – NIE STAĆ CIĘ NA TO! NIE KUPUJ! Nie ma tutaj żadnych wyjątków. Oczywiście zaczną pojawiać się dialogi i argumenty mówiące Ci, że jednak możesz sobie to kupić. Możesz tutaj oszukiwać samego siebie, ale konsekwencji swoich decyzji nie oszukasz nigdy.

Nie ma nic złego w kupowaniu drogich i luksusowych rzeczy, pod warunkiem że Cię na nie stać. Jeśli jesteś w stanie zapłacić za coś gotówką, a Twój styl życia nie zmieni się bez względu na przyszłe okoliczności, to możesz sobie to kupić. Czy gdybyś za tydzień miał stracić pracę, to żałowałbyś 3 zł na paczkę gum? Prawdopodobnie nie miałoby to żadnego wpływu na Twoje odczucia związane z zakupem. Właśnie tak można sprawdzić czy Cię na coś stać.

Nie chciałbym żebyś odnosił się z tym do wszystkich decyzji zakupowych w swoim życiu. Chodzi o zakupy rzeczy, które w znaczny sposób podnoszą jakoś i komfort życia, ale nie są do niego niezbędne. Nie możesz tego stosować do codziennych zakupów.

Wracając do tematu normalności, jeśli chcesz osiągnąć wolność finansową i bogactwo nie możesz żyć według schematów utartych przez społeczeństwo. Musisz robić rzeczy inne, podejmować inne decyzje i działać w inny sposób. Nie będą pisał że masz być „nienormalny”, napiszę żebyś był inny. Idź własnym i drogami i żyj własnym życiem. Rób to co chcesz robić i to na co masz ochotę. Nie rób tego czego chcą inni. Buduj swoją wolność, a nie niewolę.