Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie - TRUST.ORG.PL

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które będzie nam towarzyszyło przez wiele lat. Jest też często spełnieniem naszych marzeń o własnym mieszkaniu bądź domu. Starając się o kredyt hipoteczny musimy przygotować się na długi proces zdobywania dokumentów dla banku oraz rozważyć, czy będziemy w stanie spłacać go przez większość naszego życia.

Kredyt hipoteczny możemy otrzymać na zakup mieszkania bądź domu jak również na jego budowę. Aby rozpocząć starania o kredyt hipoteczny należy posiadać wkład własny do kredytu hipotecznego, który od niedawna się zmienił. W tym roku kwota jaką możemy uzyskać to 85% wartości nieruchomości, co oznacza że musimy mieć 15% środków, czyli tzw. wkład własny. Postaram się wyjaśnić to na przykładzie: zakładając, że nasze wymarzone mieszkanie kosztuje 400 000 złotych musimy w banku przedstawić fakt posiadania 60 000 złotych. Wkładem własnym mogą być np. oszczędności. W przeciągu 3 lat wysokość wkładu własnego będzie się zwiększała, aż do 20 % wartości nieruchomości, więc jeśli nie mamy możliwości uzbierania takich środków należy pomyśleć o kredycie jak najszybciej.

O kredyt hipoteczny mogą starać się zarówno małżeństwa, osoby pozostające w niesformalizowanych związkach jak i single. Warunkiem uzyska kredytu hipotecznego jest osiąganie dochodów pozwalających na spłatę kredytu. Banki lepiej oceniają osoby będące na etacie niż np. prowadzące własna działalność. Single nie posiadający odpowiedniego dochodu mogą starać się o kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcą np. rodzicem. Jest wtedy większa szansa na otrzymanie kredytu i zwiększenie jego wartości.

Oferty kredytów hipotecznych są bardzo zróżnicowane, wybierając bank w którym zaciągniemy kredyt hipoteczny, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów kredytu.
– oprocentowanie, które wynosi od 2,8% do 4% – prowizje banku, która może wynosić od 0 do 4%

Czym wyższe koszty, tym większa rata kredytu. Czas na jaki rozłożymy spłatę kredytu hipotecznego też, wpływa na finalny koszt.

Zakładając, zaciągamy kredyt w wysokości 300 000 złotych na 30 lat nasza rata będzie wynosiła od 1300 zł do nawet 1600, a finalnie spłacimy około 500 000. Ten sam kredyt na 25 lat zwiększa naszą ratę o około 20%, ale finalnie zapłacimy około 460 000 zł.

Decydując się na kredyt hipoteczny warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych dostępnych w internecie i porównać koszty kredytu w różnych wariantach. Pozwoli to na świadomy wybór najlepszej dla nas oferty.