Jak wyglądały początki bankowości? - TRUST.ORG.PL

Jak wyglądały początki bankowości?

Ludzie od niepamiętnych czasów pożyczają pieniądze. Pierwsze takie aktywności historycy datują na dwudziesty wiek przed naszą erą. Później, w antycznej Grecji i Imperium Rzymskim, pożyczanie pieniędzy stało się zdecydowanie lepiej zorganizowane i pozwoliło na prężny rozwój tych cywilizacji. Prawdziwy przełom w bankowości odbył się w Renesansie w bogatych miastach włoskich (takich jak Florencja, Wenecja czy Sienna). Wtedy bankowość stała się popularna w Europie i dała podwaliny pod współczesną formę bankowości.

Na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku ukształtowała się ostatecznie w Londynie i pozostaje w podobnej formie do dzisiaj . Zmieniały się tylko sposoby udzielania pożyczek związane z rozwojem technologicznym. W dwudziestym pierwszym wieku pożyczanie pieniędzy stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dzięki popularyzacji i szerokiej dostępności do przenośnych urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów) i ogólnemu występowaniu Internetu, potencjalny klient może skorzystać z ofert tysięcy różnych instytucji udzielających pożyczek. Nie tylko banków ale różnych innych firm, które często swoje biura posiadają jedynie w przestrzeni cyfrowej.

W dawnych czasach na pożyczenie pieniędzy mogli pozwolić sobie tylko zamożni obywatele państwa, najczęściej będący przedstawicielami szlachty lub arystokracji, ewentualnie wysoko postawionymi urzędnikami Kościelnymi. Czy w bieżący wieku jest inaczej? Teoretycznie tak – każdy może przyjść i ubiegać się o kredyt. Nie zostanie wyśmiany i wydalony z banku jak mogłoby to się dziać w przeszłości. Jednak nawet dziś nie każdy może mieć pewność, że kredyt otrzyma. Podstawową przeszkodą może być zdolność i wiarygodność kredytowa. Jeśli nie zarabiamy odpowiednio dużo, lub warunki naszego zatrudnienia nie są dla banku odpowiednim zapewnieniem o terminowej spłacie kredytu, może on odmówić udzielenia kredytu na warunkach, które by nam odpowiadały.

Analogicznie jeśli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłaceniem kredytu (czasem nawet jeśli było to spowodowane niewyjaśnionymi niejasnościami) bank również może odrzucić naszą propozycję o wzięcie kredytu. Tak więc znów osoby mało zarabiające lub biedne są poszkodowane. Ale okazuje się, że wcale niekoniecznie – istnieją bowiem inne sposoby na pożyczenie pieniędzy. Sposoby które wcale nie muszą wiązać się z niebezpieczeństwem zadłużania się u osób trzecich. Istnieje wiele firm oferujących szybkie pożyczki i „chwilówki”.

Bez wychodzenia z domu możemy w krótkim czasie pożyczyć pieniądze. Najłatwiej skorzystać z jednej z wielu internetowych przeglądarek specjalnie stworzonych do szybkiego i wygodnego przeglądania internetowych ofert pożyczkowych. Wystarczy podać potrzebną kwotę pieniędzy, zaznaczyć najwygodniejszy termin spłaty i pojawia się lista dostępnych możliwości. Jeśli jesteśmy zdecydowani na wzięcie pożyczki i wiemy, że nie będziemy mieli później kłopotów z jej spłaceniem, nie pozostaje nam nic innego, jak skontaktować się z pożyczkodawcą i zawrzeć umowę. Pieniądze zostaną wpłacone na nasze konto niedługo później. Możemy się wtedy cieszyć ze wszystkich otwartych przed nami możliwości.