Zamówienia publiczne są świetnym źródłem dużych, stabilnych kontraktów dla firm z wielu branż, od branży budowlanej, po IT. Zainteresowanie nimi jest jednak bardzo duże, a procedury mogą na pierwszy rzut oka wydawać się trudne do zrozumienia. Jednocześnie nie można pozwolić sobie na popełnienie nawet najmniejszego błędu.
Można w teorii próbować sprostać tym wyzwaniom samodzielnie, ale wiele przedsiębiorstw decyduje się na inne rozwiązanie, a mianowicie skorzystanie ze wsparcia kancelarii prawnej, przed którą zamówienia publiczne nie mają żadnych tajemnic. Dlaczego firmy sięgają po wsparcie prawników? Na czym dokładnie może polegać ich pomoc? Wyjaśniamy!
Wsparcie prawne dla składającego ofertę w przetargu
Co w sytuacji, gdy zamawiający podejmie działania kwestionowane przez składającego ofertę, na przykład wybierze ofertę, która nie wydaje się najkorzystniejsza? Prawnik wesprze firmę w złożeniu odwołania do KIO (Krajowej Izby Odwoławczej).
Warto wspomnieć, że odwołanie do KIO może być złożone nawet na wcześniejszym etapie, zanim oferta jeszcze zostanie wybrana, przykładowo w sytuacji, w której powstają wątpliwości co do warunków zamówienia.
W przypadku, gdy konflikt między zamawiającym, a składającym ofertę trafi do sądu, prawnik może oczywiście reprezentować stronę na każdym etapie postępowania. Wsparcie specjalisty będzie nieocenione również w sytuacji, gdy składający ofertę będzie musiał bronić się przed jej odrzuceniem przez zamawiającego z uwagi na rażąco niską cenę.
Na jaką pomoc może liczyć zamawiający?
Prawnik będzie służył zamawiającemu wsparciem i pomocą na każdym etapie procesu organizowania i realizowania zamówień publicznych. Składa się na to chociażby przygotowanie dokumentacji przetargowej i prowadzenie szkoleń dla pracowników z zakresu prawa zamówień publicznych. Prawo zamówień publicznych jest na tyle złożone, że trudno jest zrozumieć je na własną rękę, bez wyjaśnienia i materiałów szkoleniowych od eksperta.
Kancelaria może przejąć od zamawiającego zadanie prowadzenia korespondencji ze składającymi ofertę, a także zająć się weryfikacją złożonych ofert pod kątem spełnienia warunków formalnych. Profesjonalna obsługa prawna przyda się także już na etapie realizacji zamówienia.
Wsparcie w zakresie zamówień publicznych może być udzielane zdalnie, a więc nie ma konieczności, aby firma miała siedzibę w tym samym mieście, w którym znajduje się siedziba kancelarii. Kancelarie oferują różnorodne typy rozliczenia – w przypadku pojedynczych zleceń typowym rozwiązaniem jest ustalenie z góry stałej stawki, natomiast inne rozwiązania stosuje się przy stałej współpracy.