Spłata wielu długów jednocześnie – jak sobie z tym poradzić?

Spłata wielu długów jednocześnie – jak sobie z tym poradzić?

zobacz tu

Nawet jeśli jesteśmy w stabilnej sytuacji finansowej, spłata wielu kredytów i pożyczek jednocześnie może być stresująca. Zawsze jest w końcu to ryzyko, że z którąś ratą się spóźnimy lub o niej zapomnimy. Jest jeszcze gorzej, jeżeli nasza sytuacja finansowa jest ciężka i zaczynamy mieć problemy z terminową spłatą części lub nawet wszystkich zobowiązań. Co możemy zrobić w takiej sytuacji, żeby wyjść na prostą?

Skonsoliduj zadłużenia

Konsolidacja zadłużeń nie bez powodu stała się tak popularnym rozwiązaniem. Dzięki niej można połączyć wiele różnych długów (kredytów, pożyczek, chwilówek) w jedno, łatwiejsze do spłaty zobowiązanie. Konsolidację można wykonać zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej.

Główna zaleta konsolidacji jest taka, że miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego lub pożyczki konsolidacyjnej powinna być niższa niż suma rat skonsolidowanych zobowiązań. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty kredytu. Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami całkowitymi, ale jeśli mamy trudności z terminową spłatą dotychczasowych zobowiązań, może to być najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny, zobacz tu. Może się okazać, że będzie on dobrym wyjściem w danej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że otrzymać kredyt konsolidacyjny nie jest tak łatwo. Konieczne jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej (koniecznie sprawdź, jak ją podnieść) i pozytywnej historii kredytowej, a wiele osób zadłużonych takich cech nie ma.

W takim wypadku dobrym wyjściem może być pożyczka konsolidacyjna, ponieważ wiąże się z mniejszą ilością formalności i wymagań (jednak także zazwyczaj wyższym kosztem).

Można także rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego eksperta kredytowego, który będzie w stanie wynegocjować dla nas kredyt tam, gdzie sami nie dalibyśmy rady tego zrobić.

Alternatywy dla konsolidacji

Jeśli nie mamy możliwości konsolidacji, możemy pomyśleć o zaciągnięciu zwykłego kredytu lub pożyczki długoterminowej i wykorzystaniu go właśnie w celu spłacenia pozostałych długów. Jednak taka opcja będzie opłacalna tylko w sytuacji, kiedy uda nam się uzyskać taki kredyt na warunkach bardziej opłacalnych niż warunki obecnych zobowiązań.

W ostateczności możemy także rozważyć upadłość konsumencką, chociaż trzeba wskazać, że to rozwiązanie ekstremalne i powinno się je dobrze rozważyć.

Spłata wielu długów jednocześnie może być stresująca i trudna, ale nie należy się poddawać. Przy odrobinie zaangażowania możliwe jest ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej.