Różnice między kartą debetową a kredytową | Karta kredytowa

Różnice między kartą debetową a kredytową

karta kredytowa

Transakcje bezgotówkowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Co za tym idzie, coraz chętniej używamy kart płatniczych i zastępują one gotówkę w naszym portfelu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzai kart i każda ma swój indywidualny system działania i charakterystykę. Zobacz, czym się różni karta kredytowa

od debetowej i na jakich zasadach można z nich korzystać.

Charakterystyka karty kredytowej

Większość osób każdą kartę płatniczą określa mianem karty kredytowej. Jest to jednak błąd a karta, którą używamy do codziennych płatności, wcale nie musi być kartą kredytowa. Jej zastosowanie jest zupełnie inne niż nam się wydaje. Najprościej mówiąc karta kredytowa, jest czymś w rodzaju pożyczki bankowej. Chodzi w niej o to, że bank udziela nam kredytu na określoną kwotę pieniędzy, którą zasilana jest karta i ma pewien limit np. 1000, 5000 itd. Może nam ona posłużyć w razie awaryjnych sytuacji. Takich jak nadprogramowe wydatki na zakupach czy niespodziewanych wydatków, na które nie mamy w danym momencie oszczędności.

Pieniądze, które znajdują się na karcie kredytowej podlegają opłatom, aby bank również mógł czerpać korzyści z tego typu produktu. Aby otrzymać kartę kredytową, musimy udać się do dowolnej placówki banku i wyrazić chęć posiadania takiego produktu. Aby otrzymać taką kartę, musisz pozytywnie przejść ocenę zdolności kredytowej i weryfikacje w BIK. Wydanie karty kredytowej wiąże się z pożyczeniem pieniędzy, dlatego klient zostanie poddany podobnym procedurom, które trzeba przejść także podczas ubiegania się o klasyczny kredyt.

Charakterystyka karty debetowej

Karta debetowa to kolejny szerzej znany rodzaj karty płatniczej. Może ją otrzymać osoba, która ma konto bankowe w danej placówce i jest też ono przypisane tej osobie. Osoba, która ma taką kartę może uzyskać dostęp do prywatnych środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Różnica między kartą kredytową a debetową jest więc taka, że w tym przypadku wydajemy pieniądze, które są nasze, a nie pożyczone od banku. W momencie, gdy potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki, jest jednak możliwe chwilowe zadłużenie się w banku.

Jeśli klient banku wykorzysta wszystkie pieniądze, które należały do niego, ma możliwość wziąć debet. Znany jest też jako saldo ujemne i są to pieniądze, które należą do banku. Debet może mieć różną wysokość i wszystko zależy od maksymalnej wysokości, którą określa bank. Jeśli nie chcemy mieć możliwości zadłużenia się, to możemy zablokować tę opcję co da nam możliwość uniknięcia salda ujemnego na karcie.