Pożyczki z Unii Europejskiej - korzystne finansowanie dla przedsiębiorców

Pożyczki z Unii Europejskiej – korzystne finansowanie dla przedsiębiorców

Jest niezliczona ilość sytuacji, w których firma może potrzebować skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania. Przykładem może być załamanie na rynku, spowodowane nieprzewidzianymi zdarzeniami – tak, jak to miało miejsce w przypadku branży turystycznej, a także gastronomicznej na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Kiedy sytuacja finansowa firmy staje się trudna, dzięki dodatkowym środkom można kontynuować normalną działalność i dalej realizować zlecenia oraz zarabiać, a więc potencjalnie uratować przedsiębiorstwo przed upadkiem.

Kluczowe jest jednak, aby warunki, na jakich pozyskano zewnętrzne finansowanie były korzystne. W przeciwnym wypadku może ono przynieść więcej szkód niż pożytku. Pożyczki z Unii Europejskiej są typem finansowania, który charakteryzuje się atrakcyjnymi warunkami, zwłaszcza w porównaniu do ofert banków komercyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Pożyczki z funduszy UE – na różne okazje

We wstępie opisaliśmy przykład sytuacji, w której pożyczki z Unii Europejskiej mogą okazać się pomocne. Warto jednak podkreślić, że te zobowiązania przydają się nie tylko w przypadku, kiedy firma wpadła w tarapaty finansowe lub spodziewa się, że niedługo może to zrobić. Firmy, które funkcjonują dobrze, ale na przykład nie mają jeszcze wystarczająco dużych oszczędności (bądź nie chcą ich naruszać), aby zrealizować ambitną inwestycję, często korzystają właśnie z pożyczek z UE.

Trzeba zauważyć, że pożyczka z UE, czy też pożyczka preferencyjna ze środków unijnych, to jedynie ogólna nazwa kategorii, w skład której wchodzą między innymi pożyczka inwestycyjna (na budowę nieruchomości, zakup pojazdów, licencji, programów, maszyn i nie tylko) oraz pożyczka obrotowa (udzielana na opłacenie wynagrodzeń pracowników, zatowarowanie sklepu i wiele innych celów). Niezależnie od wybranego typu i celu pożyczki, pożyczki z UE charakteryzują się atrakcyjnymi warunkami.

W szczególności chodzi tutaj o niskie oprocentowanie (a więc, w następstwie tego faktu, niewielki ostateczny koszt zobowiązania), a także długi okres spłaty i wysoką maksymalną kwotę zobowiązania (w zależności od rodzaju pożyczki i obrotów firmy, może ona opiewać maksymalnie na od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych). W przypadku niektórych pożyczek z UE trzeba też podkreślić możliwość skorzystania z nawet kilkunastomiesięcznej karencji w spłacie (okresu, przez który nie trzeba spłacać rat i wierzyciel nie rozpocznie procedury windykacji).

Gdzie szukać pożyczek z UE?

Można szukać korzystnych pożyczek z UE, korzystając z internetowych wyszukiwarek i list, ale nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Nie tylko łatwo jest w ten sposób coś przegapić, ale też trzeba wtedy samem poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami (a jest ich sporo).

Wartym uwagi alternatywnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z ekspertem, takim jak https://crbip.pl/, który przeanalizuje dokładnie sytuację finansową firmy, jej zamiary i potrzeby, po czym wyselekcjonuje najlepszą pożyczkę unijną i wesprze firmę w załatwieniu wszelkich formalności z nią związanych.