Kto trafia do KRD? | Krajowy Rejestr Długów - warunki

Kto trafia do KRD?

Zanim przystąpimy do procedur związanych z ubieganiem się o kredyt, warto sprawdzić, czy nie widniejmy w miejscu, jakim jest Krajowy Rejestr Długów. Znaleźć w nim można informacje na temat osób zadłużonych, które zalegają ze spłatą swoich dotychczasowych zobowiązań. Wpisane do niego mogą być osoby fizyczne oraz firmy.

Niestety, w rejestrze tym znajdziemy tylko negatywne informacje dotyczące naszych zobowiązań. Dlatego też, jeśli okaże się, że jesteśmy dłużnikami, warto jak najszybciej to wyjaśnić lub też spłacić zobowiązanie. Jest to jedyny sposób na to, by uniknąć problemów w przyszłości.

Kto trafia do Krajowego Rejestru Długów?

Trafiają tam osoby, które zalegają przez określony czas, ze spłatą swojego zobowiązania. W przypadku osób fizycznych można tam trafić w przypadku zadłużenia wynoszącego 200 zł i dłuższego niż 60 dni. Zaś w przypadku firm, po przekroczeniu limitu długo 500 zł w okresie dłuższym niż 60 dni.

Krajowy Rejestr Długów przyjmuje wpisy tylko przez przedsiębiorców, nie może dokonać tego osoba prywatna, od której pożyczyliśmy pieniądze. Do KRD można trafić w przypadku braku spłaty: kredytu, pożyczki, czynszu, mandatu, abonamentu telefonicznego, opłat za ubezpieczenie czy prąd, biletu czy też alimentów.

Wpis do KRD wiąże się z kłopotami dla osób, które są zainteresowane bankową pożyczką lub kredytem. Dlatego też firmy udzielające pożyczek bez weryfikacji klientów w bazach dłużników lub też akceptując naszą w nich obecność, cieszą się dużą popularnością.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Krajowy Rejestr Długów umożliwia sprawdzenie, czy jesteśmy wpisani do rejestru, za pomocą strony internetowej krd.pl. Należy odszukać „Panel klienta” – gdy posiadamy konto na chronpesel.pl możemy wnioskować o wgląd do bazy jako przedsiębiorca lub osoba prywatna. Jeżeli konta takiego nie posiadamy, będziemy musieli je założyć.

Kolejny etap będzie przebiegał inaczej w zależności od tego, czy jesteśmy już posiadaczami wyżej wymienionego konta. Jeżeli tak – należy się zalogować za pomocą swojego loginu i hasła. Zaś w przypadku drugiej grupy – dokonujemy szybkiej rejestracji poprzez opcję „założenie konta w serwisie transakcyjnym”. Niezbędne jest podanie podstawowych informacji osobowych, wyrażenie niezbędnych zgód oraz potwierdzenie, że wszelkie podane informacje są prawidłowe.

Następny krok to weryfikacja danych – potwierdzenie, że wskazany przez nas numer PESEL rzeczywiście należy do nas. Może go się odbywać za pomocą dwóch prostych metod: przesłanie skanu dowodu osobistego bądź też dokonanie przelewu w kwocie symbolicznej złotówki. Należy mieć na uwadze, że w przypadku weryfikacji za pomocą przelewu odbywa się ona w ciągu kilkunastu minut, tak na odpowiedź na skan dowodu możemy poczekać nawet 24 godziny.

W końcowym etapie rejestracji zostaje już tylko zalogować się za pomocą nowego konta – w tym celu niezbędny będzie numer PESEL i hasło użytkownika. Po zalogowaniu należy zaznaczyć opcję „Sprawdź mój PESEL” – a w ciągu kilku chwil będziemy mieli gotowy raport. Swoje zadłużenia możemy bezpłatnie sprawdzać co 6 miesięcy.