Jakie są rodzaje kont bankowych? | Typy kont w banku

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Banki zajmują się bardzo różną działalnością. Udzielają nie tylko kredytów, ale prowadzą także konta. Wśród nich są nie tylko bardzo popularne konta osobiste. Rodzajów kont, które banki mogą prowadzić jest zdecydowanie więcej. Jakie one są?

Najbardziej popularne rodzaje kont

Wśród kont prowadzonych przez banki do najbardziej popularnych należą:

  1. konta osobiste;
  2. oszczędnościowe;
  3. studenckie;
  4. młodzieżowe;
  5. firmowe;
  6. walutowe.

Konta osobiste

Mogą je zakładać osoby fizyczne. Zakłada je najwięcej osób. Nazywane są rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi. Oszczędności nie zgromadzimy na nich zbyt dużych, ale za to możemy z nich wykonywać bieżące opłaty za energię elektryczną lub gaz, możemy też wykonywać z nich przelewy. Aby je założyć możemy odwiedzić oddział banku, ale możemy też zrobić to bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet.

Konta młodzieżowe

Adresowane są do młodzieży od 13 do 18 roku życia. Mogą zostać otwarte jako subkonto przy koncie rodziców, ale też istnieje możliwość założenia dla dziecka odrębnego konta. Po założeniu posiadacz konta młodzieżowego ma dostęp do bankowych usług elektronicznych, otrzymuje także kartę debetową.

Konta walutowe

Są przeznaczone zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Posiadając konto walutowe będziemy mogli prowadzić transakcje w obcych walutach. Waluty, w których możemy założyć konto walutowe to:

  • dolary amerykańskie;
  • funty brytyjskie;
  • franki szwajcarskie;
  • euro.

To oczywiście nie wszystkie waluty, w których można konto założyć. Te waluty są po prostu wybierane przez klientów najczęściej.

Konta oszczędnościowe

Zakładają je osoby fizyczne. Możemy na nich gromadzić swoje oszczędności, a jednocześnie, jeśli musimy z nich skorzystać, zrobimy to bez żadnych przeszkód. Konta te są oczywiście oprocentowane.

Wysokość oprocentowania nie jest jednak jednakowa w każdym banku. Chcą założyć konto oszczędnościowe warto porównać propozycje kilku banków i wybrać oprocentowanie najbardziej korzystne. Można je otworzyć przez Internet lub tradycyjnie w siedzibie banku.