Jak zaciągnąć kredyt na mieszkanie? Przewodnik krok po kroku

Jak zaciągnąć kredyt na mieszkanie? Przewodnik

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Obecnie większość tego typu transakcji finansowana jest kredytem. Sprawdzamy, jak krok po kroku uzyskać kredyt na mieszkanie. 

Wybór nieruchomości 

Przed złożeniem wniosku kredytowego konieczny jest wybór nieruchomości, którą chcemy kupić. Może to być mieszkanie zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jest to o tyle istotne, że bank nie przelewa klientowi pieniędzy, za które może zakupić dowolną nieruchomość.

Jest ona bowiem ważnym elementem w kontekście analizy zdolności kredytowej. Kolejnym krokiem jest wybór oferty kredytowej. Musimy tutaj zwrócić uwagę na takie aspekty jak oprocentowanie kredytu, prowizja, dodatkowe koszty (na przykład powołania biegłego do wyceny nieruchomości) czy dodatkowe zabezpieczenia, jakich może wymagać bank. Ważny jest również możliwy okres kredytowania, który przy kredytach mieszkaniowych waha się w przedziale od 15 do nawet 30 lat. 

Wniosek kredytowy i zdolność kredytowa

Jeśli wiemy już, jakie mieszkanie chcielibyśmy nabyć oraz z oferty którego banku skorzystać, możemy złożyć wniosek kredytowy. Obecnie wiele banków oferuje możliwość złożenia wniosku kredytowego online, jednak możliwe jest to również poprzez osobistą wizytę w banku. Wraz z wnioskiem o kredyt na mieszkanie konieczne jest przedłożenie dokumentacji, na podstawie której bank oceni naszą zdolność kredytową.

Na tego typu dokumentację składa się zaświadczenie o dochodach, kopia umowy, na podstawie której uzyskiwane są dochody, na przykład umowy o pracę, wyciąg z banku potwierdzający nasze comiesięczne wpływy na rachunek oraz oświadczenia, na przykład o ilości osób będących na naszym utrzymaniu.

Każdy bank może wymagać nieco innej, dodatkowej dokumentacji, którą będzie trzeba przedłożyć. Bardzo ważne jest poprawne wypełnienie wszystkich danych i formularzy, gdyż w przeciwnym razie bank wezwie nas do dokonania korekt czy wyjaśnień, co znacznie wydłuży czas na przyznanie kredytu.

Podpisanie umowy

Po dokonaniu analizy zdolności kredytowej bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu bądź odrzuceniu wniosku kredytowego. W pierwszym przypadku pracownik banku zaprasza klienta do podpisania umowy kredytowej. Ważne, aby wszelkie zapisy umowy dokładnie przeczytać i zrozumieć. Następnie dokonany zostanie wpis w księdze wieczystej – ma to miejsce u notariusza.

W przypadku kredytu na mieszkanie od dewelopera bank przeleje dana kwotę bezpośrednio na jego rachunek, tymczasem pozostałe środki, przeznaczone na przykład na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zostaną przelane na rachunek bankowy klienta.

Cała procedura udzielenia kredytu na mieszkanie trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, dlatego im szybciej zdecydujemy się na daną nieruchomość i wybierzemy bank z najkorzystniejszą ofertą kredytową, tym szybciej otrzymamy środki na zakup własnego mieszkania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zadzwonić na infolinię danego banku bądź skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który przeanalizuje dla nas zarówno oferty, jak i zapisy umowy.