Co warto wiedzieć o sztabkach złota? - TRUST.ORG.PL

Co warto wiedzieć o sztabkach złota?

Sztabki złota są popularną formą lokowania pieniędzy w fizyczne złoto. Zajmują one drugie miejsce, zaraz po monetach bulionowych. Są zaliczane do złota inwestycyjnego. Złoto inwestycyjne to nie tylko sztabki, ale też płytki o próbie minimum 995 tysięcznych oraz złote monety o próbie minimum 900 tysięcznych, wybite po roku 1800, które są albo były prawnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, sprzedawane po cenie nieprzekraczającej o więcej, aniżeli 80 procent wartości rynkowej złota zawartego w monecie. Co ważne, złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT.

Co warto wiedzieć o sztabkach złota?

Sztabki złota wykonuje się z czystego kruszcu, z tego względu ich wartość zależy głównie od ilości oraz bieżącego kursu zawartego w nich złota. Decydując się na taki produkt inwestycyjny należy zwrócić uwagę zwłaszcza na jego producenta oraz dostawcę. Sztabki złota warto zakupić z zaufanego miejsca jakim jest między innymi mennica-krakowska.pl. Zakupy z mennicy są gwarancją autentyczności produktu, jak i bezpiecznej transakcji. Złote sztabki należy kupować jedynie od wiarygodnych i renomowanych sprzedawców, a najlepiej dealerów złota inwestycyjnego i producentów. Złote sztabki powinny być zapakowane w oryginalne certipacki. Co ważne, aby nie płacić podatku dochodowego z tytułu sprzedaży złota, produkt powinien być przechowywany przez minimum pół roku od dnia zakupu. Jest to istotna zaleta, dzięki której fizyczny kruszec przewyższa między innymi ETF-y na złoto.

Sztabki złota – rodzaje

Sztabki złota używane w obrębie międzybankowym oraz międzynarodowym ważą 400 uncji trojańskich, a ich cena wynosi kilka milionów złotych. Decydując się na taką inwestycję, nie trzeba mieć jednak aż tak ogromnych oszczędność. Dostępne są bowiem sztabki o mniejszej masie, a co za tym idzie mniejszej wartości. Najtańsze złote sztabki można zakupić już za kilkaset złotych, aczkolwiek dostępne są także produkty za kilka tysięcy złotych. Można więc bez trudu dopasować dany produkt do swoich możliwości finansowych. Jeśli chodzi o popularne standardy wagowe sztabek, są to: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250 oraz 500 gramów, ale również 1 uncja (czyli 31,1 gramów) i 1 kilogram. Złoto jest atrakcyjnym sposobem na przechowywanie pewnej części majątku, a więc warto w nie ulokować nawet małe kwoty pieniężne.

Jakie sztabki warto wybrać? Dla osób, które mogą przeznaczyć niewielką część oszczędności, dobrą propozycją będą złote sztabki o masie 1, 2, 5 czy 10 gramów. W takie małe sztabki warto inwestować w sposób regularny, co ważne kruszec ten przybiera na wartości, a siła nabywcza gotówki powoli maleje.

Wartość sztabki złota

Wartość sztabki złota zależy przede wszystkim od ilości metalu i jego ceny. Na cenę złota wpływa wiele czynników, które doprowadzają do  danego kursu złota na giełdzie. Cena jednej uncji kruszcu (31,1 g) wynosi ok. 1250 dolarów. Co ważne, warto tego szlachetnego metalu cały czas się zmienia. Dla inwestorów z Polski istotny jest też stosunek złotówki do dolara, który także oddziałuje na jego końcową cenę. Sztabka ważąca 1000 g jest warta nawet ok. 1500 tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, iż duże sztabki złota nie są tak chętnie wybierane. Trudniej jest znaleźć na nie nabywcę, ponadto łatwiej je sfałszować. Właśnie dlatego częściej wybierane są duże mniejsze złote sztabki, na które bez problemu można spotkać chętnych nabywców. Cena złota jest skutkiem gry na giełdzie, a więc zmienia się nieustannie. Osoba decydująca się na taką inwestycję musi wiedzieć, iż wahania kursów są ogromne. Co ciekawe, wartość sztabki złota o identycznej wielkości w ciągu ostatnich 5 lat różnica się aż o ok. 70 procent. Należy więc rozważnie wybrać moment na zakup, jak i sprzedaż tego szlachetnego metalu. Złote sztabki są warte bardzo dużo, gdyż nawet te najmniejsze 1-uncjone to wydatek oscylujący na poziomie ok. 5000 złotych, a cena tych dużych może wynosić nawet kilka milionów złotych.

Złote sztabki są znakomitą inwestycją właściwie dla każdej osoby, która posiada oszczędności. Nie trzeba na nie przeznaczać od razu bardzo dużych środków finansowych. Taka lokata jest całkowicie elastyczne, gdyż to osoba kupująca decyduje, kiedy chce sprzedaż sztabkę i za jaką cenę. Według specjalistów złote sztabki są doskonałym sposobem na dywersyfikację oszczędności. Ponadto, są bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem na ulokowanie środków pieniężnych. Inwestowanie w złota to dobra lokata długoterminowa, która nie jest narażona na wpływ światowych kryzysów albo sytuację gospodarczą państwa. Nie istnieje też tutaj ryzyko niewypłacalności złota.