BIK – Twój przyjaciel czy wróg? - TRUST.ORG.PL

BIK – Twój przyjaciel czy wróg?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej – ta nazwa powoduje dreszcze na plecach u niejednej osoby. Tylko czy faktycznie jest się czego bać? W tym krótkim artykule chciałbym Wam przybliżyć na po co powstał i na jakich zasadach funkcjonuje BIK. Sprawdźmy więc, czy jest się czego obawiać.

Biuro Informacji Kredytowej

BIK to przedsiębiorstwo powstałe w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. To system, który przechowuje dane na temat Twoich zobowiązań. Znajdują się tam informacje nie tylko o pożyczkach i kredytach które zaciągnąłeś, ale także o warunkach na jakich jakich dokonujesz spłat no i przede wszystkim o tym, czy robisz to terminowo. Pozwala to bankom i instytucjom pożyczać pieniądze w sposób odpowiedzialny. W BIK możesz również sam sprawdzić czy ktoś nie zaciągnął na Ciebie kredytu.

BIK na wiele plusów
BIK – nie taki straszny jak go malują

Alerty BIK

Warto w tym miejscu wspomnieć o bardzo przydatnej funkcji jaką są alerty BIK. Jest to opcja, dzięki której zostaniemy poinformowani w każdym przypadku, kiedy ktoś będzie usiłował na nasze dane wziąć jakąkolwiek pożyczkę lub nawet sprzęt na raty. Opcja ta szczególnie przydatna jest dla osób, które zgubiły dowód osobisty lub podejrzewają że ich wrażliwe dane mogły wpaść w ręce osób trzecich.

Usuwanie danych z BIK

Biuro Informacji Kredytowej funkcjonuje zgodnie z określonymi przepisami prawa, które określają zasady dodawania jak i usuwania informacji do tego systemu. Ogólna zasada mówi, że informacje o zadłużeniach umieszcza i modyfikuje instytucja która udzieliła pożyczki lub kredytu. Usunięcie danych jest możliwe tylko w przypadku spłaconych zobowiązań, przy których zaległości w spłatach nie przekroczyły 60 dni. Informacje negatywne (o niespłacanych ratach) są co do zasady nieusuwalne. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie warto nalegać na usunięcie pozytywnych danych z BIK, ponieważ pomagają one w zbudowaniu zaufania przy następnym kredycie, co może przyczynić się do lepszych warunków które wynegocjujemy. Mówiąc prościej jesteśmy atrakcyjnym kontrahentem dla instytucji pożyczającej pieniądze.

Jak widać BIK nie powstał po to aby utrudniać dostęp do usług finansowych, czy w jakikolwiek inny sposób szkalować uczciwych kredytobiorców. Co więcej, w wielu przypadkach okazuje się pomocny przy negocjowaniu korzystnych warunków kredytu, a także daje możliwość sprawdzić czy ktoś nie wykorzystał naszych danych po utracie dowodu osobistego