BIK – Najczęściej zadawane pytania - TRUST.ORG.PL

BIK – Najczęściej zadawane pytania

BIK – te trzy litery u wielu osób powodują szybsze bicie serca i pot na skroni. Jak się często okazuje – nie taki diabeł straszny jak go malują i dokładnie tak jest w tym przypadku. Wokół BIK narosło wiele mitów i legend, które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. To instytucja, która tak naprawdę dla uczciwego konsumenta może przynieść same korzyści. Poniżej odpowiem na kilka najczęściej pojawiających się pytań na temat BIK.

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, bo takie jest rozwinięcie tego skrótu, to spółka akcyjna powstała w 1997 roku. Ma celu zbieranie informacji o kredytobiorcach w celu usprawnienia funkcjonowania rynku kredytowego oraz pożyczkowego. Współpracują z nią wszystkie banki w Polsce i coraz większa liczba firm pożyczkowych.

Biuro Informacji Kredytowej
Dzięki BIK możesz udowodnić, że jesteś rzetelnym klientem

Czyje dane są w BIK i jaki jest ich zakres?

W BIK znajdują się dane wszystkich osób biorąc kredyt lub pożyczkę, czy to w formie gotówkowej, czy na przykład poprzez zakupu sprzętu AGD czy samochodu na raty. Ponadto są tam informacje o warunkach pożyczki (jej wysokość, liczba rat itd.) oraz przede wszystkim o tym, czy rzetelnie dokonujemy spłaty. W tym miejscu warto wspomnieć o najczęściej pojawiającym się micie – w BIK’u znajdują się dane nie tylko osób zadłużonych i nie spłacających swoich należności, ale również dane tych osób, które dokonują wszystkich spłat rzetelnie i terminowo.

Czy dane z BIK można usunąć?

To zagadnienie jest ściśle uregulowane przepisami prawa. W przypadku osób, które rzetelnie spłaciły swoje należności usunięcie danych jest możliwe. W przypadku osób, które nie spłacały terminowo rat pożyczki lub kredytu (wystąpiło opóźnienie w spłacie powyżej 60 dni) usunięcie danych nie jest możliwe. Mimo, że istnieje kilka niuansów w tej kwestii, to upraszczając sprawę tak najczytelniej można ją przedstawić.

Czy będąc w BIK mam z tego jakieś korzyści?

Pozytywna historia w BIK może przynieść wiele korzyści. Starając się o jakąkolwiek pożyczkę lub kredyt jesteśmy bardziej wiarygodnym i cennym klientem. Dlatego często w takim przypadku możemy starać się o lepsze warunki umowy, korzystniejsze terminy spłaty i inne przywileje.

Mam nadzieję, że tym krótkim tekstem rozwiałem choć kilka wątpliwości dotyczących Biura Informacji Kredytowej i udowodniłem, że nie jest to instytucja której należy się obawiać, jeśli jesteśmy odpowiedzialni i rzetelni w kwestiach finansowych.