Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją sprawdzić? - TRUST.ORG.PL

Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa to temat, z którym z pewnością spotkała się każda osoba wnioskująca o kredyt. Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu w banku? Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat zdolności kredytowej!

Weryfikacja zdolności kredytowej to jedna z najważniejszych czynności w procesie wnioskowania o kredyt. Czym jest zdolność kredytowa? Jakie czynniki wpływają na ocenę zdolności kredytowej? Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to pojęcie, które często pojawia się w kontekście kredytów bankowych. Zdolnością kredytową nazywamy możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz ze wszystkimi opłatami dodatkowymi, w terminie określonym w umowie kredytowej. Niezależnie od tego, czy chcesz wnioskować o udzielenie kredytu hipotecznego, gotówkowego czy też uzyskać możliwość zakupu ratalnego, Twoja zdolność kredytowa będzie musiała zostać zweryfikowana przez bank.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Banki wyliczają zdolność kredytową swoich klientów na podstawie wielu różnych czynników. Zdolność kredytowa musi być na bardzo dobrym poziomie zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego. Duży wpływ na ocenę zdolności kredytowej mają przede wszystkim:

  • Wysokość osiąganych dochodów – chodzi tutaj o dochody stałe, które są otrzymywane każdego miesiąca. Im wyższe miesięczne zarobki, tym wyższą kwotę kredytu można uzyskać.
  • Staż pracy – im dłuższy, tym lepiej wpływa na ocenę zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
  • Rodzaj zatrudnienia – banki najchętniej udzielają kredytów osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
  • Miesięczne koszty utrzymania – należą do nich m. in. koszty utrzymania mieszkania, samochodu, alimenty itp.
  • Inne zobowiązania – spłacane kredyty, raty czy karty kredytowe mają negatywny wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

Kalkulacja zdolności kredytowej w domowym zaciszu

Chcesz otrzymać kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy lub uzyskać możliwość zakupu ratalnego? W procesie wnioskowania o kredyt niezbędne będzie sprawdzenie zdolności kredytowej. Zanim złożysz wniosek o udzielenie finansowania, warto obliczyć zdolność kredytową w domowym zaciszu. Do tego celu znakomicie sprawdzi się praktyczne narzędzie, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej. Pozwoli Ci on obliczyć swoją zdolność kredytową jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt. Kalkulacja zdolności kredytowej w domu to świetny sposób, aby dowiedzieć się, czy na pewno dostaniesz potrzebną kwotę kredytu.

Dodaj komentarz