Warunki restrukturyzacji kredytu

Warunki restrukturyzacji kredytu

Większość z nas posiada jakieś zobowiązania finansowe. Najczęściej są to kredyty, zakupy na raty lub karty kredytowe. Niestety czasem zdarza się tak, że nasza sytuacja finansowa ulega pogorszeniu a kredyty, których spłata wcześniej nie sprawiała nam problemu, nagle mogą stać się dużym obciążeniem. W takiej sytuacji można poddać swoje zobowiązania restrukturyzacji, a jej warunki można dopasować do swoich potrzeb. Czym jest restrukturyzacja kredytu i na czym polega? Podpowiadamy.

Co to jest restrukturyzacja kredytu?

Restrukturyzacja jest coraz częściej spotykanym produktem finansowym, który ma pomagać osobom, które posiadają kilka zobowiązań finansowych. Dzięki restrukturyzacji możemy uniknąć wpadnięcia w pętle zadłużeń i zyskać łatwiejsze do spłaty raty. Restrukturyzacja kredytu polega na zmianie warunków spłaty dotychczasowych zobowiązań finansowych. Bank dostosowuje warunki starej umowy, do aktualnych możliwości finansowych swojego kredytobiorcy co znacząco może mu ułatwić spłatę.

Warunki restrukturyzacji kredytu

Swoje zobowiązania możemy zrestrukturyzować na kilka sposobów. Występuje ona w wielu formach i jej działanie możemy dopasować do swoich aktualnych potrzeb. Najczęściej spotykane formy restrukturyzacji to:

Wydłużenie okresu spłaty

Dzięki wydłużeniu okresu spłaty kredytobiorca może zyskać niższe miesięczne raty, które będą dla niego łatwiejsze do spłaty. Jest to rozwiązanie dla osób, których sytuacja finansowa uległa nagłemu pogorszeniu i nie wiadomo czy wróci ona do normy. Należy jednak pamiętać, że im dłuższa jest spłata, tym większe są odsetki, które musimy zapłacić. Może to jednak być jedyne rozwiązanie dla osób, które już nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań i raty kredytu są dla nich zdecydowanie zbyt wysokie. Wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie sumy comiesięcznej raty może przynieść dużą ulgę i odciążyć domowy budżet.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to jedna z najpopularniejszych form restrukturyzacji kredytu. Polegają one na tym, że bank pozwala nam na krótki czas przestać spłacać raty kredytu i odpocząć od spłaty. Takie wakacje trwają najczęściej trzy miesiące, a po tym czasie musimy dalej spłacać kredyt wraz z odsetkami, które narosły w ciągu wakacji kredytowych. Długość i warunki takiej restrukturyzacji określane są indywidualnie i brane są pod uwagę preferencje i możliwości kredytobiorcy. Jest to rozwiązanie dla osób, które zmagają się jedynie z przejściowymi problemami finansowymi. Jeśli masz pewność, że za kilka miesięcy Twoja sytuacja finansowa wróci do normy, to na czas problemów możesz ubiegać się o wakacje w spłacie kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.