Twoja historia w BIK – czym jest i kto może ją sprawdzić?

Twoja historia w BIK – czym jest i kto może ją sprawdzić?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z pojęciem “czysty BIK”. Pojawia się ono za każdym razem, gdy starasz się o kredyt, pożyczkę lub gdy chcesz kupić na raty sprzęt RTV lub AGD. Jednak czy wiesz co tak naprawdę oznacza? Ogólnie rzecz ujmując “czysty BIK” to dobra historia kredytowa, która pokazuje, że terminowo wywiązujesz się ze zobowiązań kredytowych. Dla banku, w którym starasz się o kredyt, sprawdzenie Twojej historii w BIKu to podstawa rozpoczęcia procedury udzielenia kredytu.

Czym jest BIK?

Za skrótem BIK kryje się nazwa Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta została stworzona przez Związek Banków Polskich w 1997 roku. Jej głównym celem jest gromadzenie informacji o tym jak obsługiwane są udzielone osobom prywatnym oraz firmom wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki (także debety w ramach konta czy karty kredytowe). W praktyce oznacza to, że w bazie BIKu znajdują się informacje o każdym udzielonym kredycie (i pożyczce) – data jego zaciągnięcia, kwota, liczba rat, czy jest on spłacany terminowo, a także dane kredytobiorcy oraz banku, który go udzielił. Oprócz kredytów udzielonych przez bank, w bazie znajdują się także informacje o tych udzielonych przez firmy pozabankowe oraz informacje o złożonych zapytaniach o kredyt. Informacje te są szczególnie ważne dla banków czy firm pozabankowych przy ocenie ryzyka udzielenia kredytu. Jeśli Twoja historia w bazie BIK pokazuje, że zdarzały Ci się opóźnienia w spłacie, będziesz dla banku mniej wiarygodny, czego efektem może być niższa kwota kredytu lub odmowa jego udzielenia. Natomiast jeśli Twoja historia jest dobra, bank widzi w Tobie solidnego klienta.

Kto może sprawdzić Twoją historię BIK?

Z założenia baza BIKu udostępniana jest bankom oraz instytucjom udzielającym kredytów i pożyczek. Jednak w związku z tym, że historia kredytowa zawiera także Twoje dane osobowe, musisz wyrazić na to zgodę. Składając wniosek o kredyt jednym z pierwszych dokumentów, które podpisujesz jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz zgoda na sprawdzenie Twojej historii w BIK. Możesz oczywiście nie wyrazić na to zgody, jednak wtedy nie będziesz mógł nawet złożyć wniosku o kredyt, nie mówiąc już o jego uzyskaniu.

Jak sprawdzić historię kredytową?

Sam również możesz sprawdzić swoją historię kredytową. W tym celu musisz zarejestrować się na stronie BIKu i zamówić raport o swojej historii kredytowej. Koszt wygenerowania takiego raportu to 39 złotych. Do wyboru masz również pakiet sześciu raportów, w którego ramach możesz sprawdzić swój BIK 6 razy. Jego koszt wynosi 99 zł. Proces rejestracji zawiera dokładną weryfikację Twojej tożsamości – oprócz wpisania w formularzu rejestracyjnym danych osobowych wraz z numerem PESEL oraz serią i numerem dowodu osobistego, musisz wysłać skan lub zdjęcie dowodu a także wykonać przelew na kwotę 1 zł. Konto, z którego wykonujesz przelew nie może być użyczone przez kogoś z rodziny lub znajomego. Dane muszą zgadzać się z tymi, które podałeś w formularzu. Gdy przelew zostanie zaksięgowany, a Twoje dane osobowe potwierdzone, otrzymasz email z linkiem do aktywacji konta. Po kliknięciu w link, na numer telefonu, który podałeś w formularzu otrzymasz sms z kodem autoryzacyjnym. Dopiero po jego poprawnym podaniu możesz przejść do ustawienia hasła i zamówienia raportu. Procedura rejestracji konta może wydawać się czasochłonna i skomplikowana, jednak ma ona na celu przede wszystkim bezpieczeństwo Twoich danych. Przy tak szczegółowej weryfikacji, nie musisz obawiać się, że ktoś niepowołany może mieć wgląd w dane dotyczące historii Twoich kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.