Rodzaje kredytów bankowych – poznaj najpopularniejsze

Rodzaje kredytów bankowych – poznaj najpopularniejsze

W momencie, gdy potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki, najczęściej decydujemy się na wzięcie kredytu. Dzięki niemu możesz sfinansować niespodziewane wydatki, zagraniczne wakacje, kupno samochodu, a nawet budowę domu. Pieniądze pozyskane w taki sposób pozwalają nam na szybkie spełnienie marzeń i podniesienie komfortu życia. Rynek finansów z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Wiele banków wprowadza do swoich ofert coraz to nowsze produkty, a kredyt bankowy może przybierać wiele różnych form. Zobacz najpopularniejsze rodzaje kredytów i dowiedz się, czym charakteryzuje się każdy z nich.

Kredyt gotówkowy

Dzięki kredytowi gotówkowemu każdy z nas ma okazje zaspokoić swoje bieżące potrzeby. Jest on dostępny w każdym banku i aby go dostać nie musimy podawać konkretnego celu. Oznacza to, że osoba, która pożycza pieniądze, może przeznaczyć je na dowolną rzecz i nie musi informować o tym banku. Kwoty takich kredytów nie są zazwyczaj duże i pozwalają na sfinansowanie takich rzeczy jak remont mieszkania, wakacyjny wyjazd czy zakup sprzętu elektronicznego. Okres kredytowania nie jest długi i trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Jego zaletą jest to, że miesięczne raty nie są zbyt wysokie, dlatego nie odczujemy za bardzo, że ubywa nam pieniędzy.

Kredyt hipoteczny

Jednym z kredytów, po które Polacy sięgają najczęściej, jest zdecydowanie kredyt hipoteczny. Dzięki niemu możemy sfinansować kupno mieszkania lub budowę domu. Kredyty hipoteczne charakteryzują się długim okresem kredytowania, który trwa zazwyczaj od 20 do 30 lat. Jego raty są wysokie, przez co konieczne jest zabezpieczenie kredytu w postaci nieruchomości oraz wkład własny, który będzie wynosił minimum 10 procent wartości nieruchomości.

Kredyt konsolidacyjny

Jeśli wymieniamy już rodzaje kredytów, które cieszą się największą popularnością, nie możemy pominąć kredytu konsolidacyjnego. Jest to kredyt bankowy, który dedykowany jest osobom, które mają problem ze spłatą swoich zobowiązań. Dzięki konsolidacji można połączyć ze sobą kilka zobowiązań w jedno i zmniejszyć miesięczną ratę kredytu. Dzięki temu spłata długów staje się łatwiejsza i nie musimy martwić się tym, że po spłacie raty zabraknie nam pieniędzy na życie. Warto jednak pamiętać o tym, że o konsolidacje najlepiej jest się starać jeszcze przed tym, jak popadniemy w długi i trafimy do KRD. Negatywne wpisy w BIK i bazach dłużników przekreślają szansę do tego, aby skonsolidować zadłużenia. Czas ma tu bardzo ważną rolę i powinniśmy działać już w momencie, gdy czujemy, że spłata zobowiązań jest dla nas coraz bardziej uciążliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.