Rewolucja płatności dzięki BLIK

Rewolucja płatności dzięki BLIK

BLIK to nowoczesna usługa płatności mobilnych, która od 2015 roku ułatwia życie klientom banków. To wygodne, intuicyjne, bezpieczne i funkcjonalne narzędzie pozwala na dokonywanie przelewów na numer telefonu, bezgotówkowe transakcje z wykorzystaniem terminali płatniczych czy wypłatę pieniędzy z bankomatu.

BLIK – co to jest i jakie daje możliwości?

BLIK wdrożony został przez Polski Standard Płatności sp. z o.o. Dziś płatność BLIK umożliwia większość banków. Do bankomatu, pola płatności na stronie internetowej lub do terminala w sklepie wpisuje się specjalny kod wygenerowany na smartfonie za pomocą bankowości internetowej. Posiadanie unikalnego numeru jednak nie wystarczy. Na końcu trzeba dokonać autoryzacji transakcji w aplikacji banku. Usługa pozwala na bezpieczne i szybkie:

  1. Zakupy online – płatności dokonuje się, wpisując kod i autoryzując transakcję. Można jednak proces znacznie uprościć, zapisując bezpieczne strony.
  2. Zakupy w sklepach stacjonarnych – zastępuje kartę, gwarantując pełne bezpieczeństwo.
  3. Przelew na telefon – nie trzeba znać numeru konta adresata, ponieważ środki przelewa się na numer telefonu. Odbiorca musi jednak również korzystać z systemu.
  4. Wypłaty z bankomatu/wpłaty – wystarczy w opcjach bankomatu wybrać opcję transakcji kodem BLIK.
  5. Czeki BLIK – pozwalają przekazać kod innej osobie. Niewykorzystane środki wracają na konto.

System płatności BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku użytkownicy zrealizowali 175 mln transakcji. Co więcej, w 2019 roku biuro prasowe Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKa, podało, że uzyskali zgodę z NBP na rozszerzenie swoich usług o „prośbę o przelew”. Użytkownicy będą mogli między sobą wysyłać takie zapytanie. Jeśli zostanie zaakceptowane, pieniądze natychmiast trafią na konto nadawcy wiadomości.

Czy BLIK jest bezpieczny oraz jakie są jego zalety?

Korzystanie z BLIKa jest bezpieczniejsze niż używanie kart płatniczych. Większa ochrona możliwa jest dzięki krótkiej ważności kodu BLIK. Bezskuteczne jest również użycie czyjegoś numeru autoryzacyjnego, ponieważ weryfikacja transakcji odbywa się podwójnie. Należy wpisać wygenerowany kod oraz potwierdzić w aplikacji. Statystyki dowodzą, że nie odnotowuje się przestępczości związanej z tą metodą płatności.

System płatności BLIK ma wiele zalet, takich jak:

  • bezpieczeństwo transakcji dzięki dwustopniowej autoryzacji,
  • szybkie płatności bez użycia karty płatniczej i logowania do systemu bankowości internetowej,
  • usługa jest w większości banków bezpłatna,
  • możliwość dokonywania natychmiastowych przelewów na telefon odbiorcy.

Użytkownicy ufają BLIKom, ponieważ jest to metoda bezpieczna, szybka i wygodna. Popularność tego systemu z roku na rok rośnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.