Problemy Polaków w spłacaniu długów

Problemy Polaków w spłacaniu długów

W naszym kraju żyje się trudno. Kłody pod nogi rzuca nam prawo, które na każdym kroku komplikuje nawet najprostsze (zdawać by się mogło) sprawy. Tak samo trudno jest polskim przedsiębiorcom. Ciężko jest zdobyć kapitał potrzebny na start. Ciężko jest od samego początku zarabiać tyle, aby wystarczało na składki ubezpieczeniowe, podatki i inne wymagane opłaty, a przy tym oczywiście, aby wystarczyło na życie samemu przedsiębiorcy (plus jego rodzinie). Nic więc dziwnego, że tak wielu młodych ludzi woli pracować na kogoś. Absolwenci nawet najlepszych kierunków zatrudniają się za śmieszne pieniądze, nierzadko jest to nawet najniższa krajowa. Wolą stała posadę za marne grosze niż ponosić ryzyko związane z własnym przedsiębiorstwem.

Młodzi ludzie często po studiach mają już pierwszy do spłacania kredyt, nie chcą więc ładować się w niepewne interesy, które mogą nie generować zysku przez długi czas. Cały problem leży w mentalności Polaków, którzy boją się być odpowiedzialnym za własną pensję. Aby to zmienić, należałoby od dzieciństwa wpajać swym latoroślom całkiem nowe zasady.

Jesteśmy dosyć specyficznym narodem. Łatwo to stwierdzić, kiedy spojrzy się na zachowania Polaków z boku.
Jesteśmy szczególnie mądrzy we własnym mniemaniu. Na każdym kroku wyśmiewamy poczynania innych osób rzucając jak z rękawa rozwiązaniami, które sami byśmy wdrożyli w życie na miejscu drugiej osoby. Tak dzieje się w szczególności, gdy mowa jest o poczynaniach rządu. Mało kto z nas zna się na polityce, gospodarce i ekonomii, a zachowujemy się, jakbyśmy z każdej z tych dziedzin napisali przynajmniej doktorat. Każdy obywatel zna przepis na to, jak polepszyć sytuacje ekonomiczną kraju. Jednakże nikt z nas nie liczy się ze skutkami, jakie dane posunięcie mogłoby przynieść. W rządzie nad takimi rozwiązaniami rozmyślają specjaliści, ludzie którzy tym dziedzinom poświęcili wiele lat swego życia. Jeśli tylko tym specjalistom od finansów, ekonomii i gospodarki damy dojść do głosu, nasz kraj będzie miał szansę na to, aby zacząć wychodzić z kryzysu. Jeśli polska gospodarka się ruszy, poprawią się finanse przeciętnego Polaka.

Ekonomia jest bardzo rozległą dziedziną wiedzy, która uświadamia człowieka w jaki sposób działa gospodarka rynkowa oparta na właściwościach pieniądza. Tak naprawdę niewielu ludzi orientuje się w podstawowych kwestiach tj. popyt, podaż, równowaga, produkcja, ograniczenie kosztów, inflacja.

Są to dla nas pojęcia jasne. Czytamy informacje o nich, ale czy faktycznie zdajemy sobie sprawę co oznaczają i jakie niosą ze sobą możliwości. Wystarczy podać przykład, że ktoś wymyśla produkt, na który znajduje spory popyt. Wystarczy w takim momencie założyć działalność i rozpocząć sprzedaż, a klienci za sprawą dobrze skonstruowanej reklamy przyjdą do ciebie sami i zaczną tworzyć Twój dobrobyt.

Ekonomia to w gruncie rzeczy dostarczanie wartości skrojonej w pełni naukowy sposób. Podsumowując, żyjemy wszyscy w gospodarce kapitalistycznej, która oferuje pewne dobra dopasowane do potrzeb konsumentów. Wszystkie zależności między kupującym, a sprzedającym opisuje idealnie ekonomia, którą warto poznać, ponieważ jest to nauka uzasadniająca użycie pieniądza. Wystarczy na początek jedna dobra książka, aby odnieść wiele korzyści z wiedzy ekonomicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.