Poznaj bliżej Siemianowice Śląskie

Poznaj bliżej Siemianowice Śląskie

Poznaj bliżej Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie to miasto na prawach powiatu, które zamieszkuje ponad 65 tysięcy mieszkańców. Miasto należy do województwa śląskiego i stanowi część konurbacji górnośląskiej. Siemianowice Śląskie zostały założone już w XIII wieku, a prawa miejskie miasto otrzymało w 1932 roku. Aby poznać więcej aktualnych faktów dotyczących miasta i poczytać wiadomości Siemianowice Śląskie warto odwiedzić portal siemianowicki24.pl. Z czego znane są Siemianowice Śląskie i co warto tam zobaczyć?

​Siemianowicki Park Tradycji

W roku 1883 powstała Kopalnia Węgla Kamiennego Michał, zlikwidowana została w roku 1975. W budynkach starej maszynowni należącej do tej kopalni powstało niezwykłe muzeum. Na czterech kondygnacjach można podziwiać między innymi makietę pieca hutniczego oraz parową maszynę wyciągową z roku 1905. W jednym z pomieszczeń znajduje się unikatowa kolekcja lamp górniczych. Podróżując między poszczególnymi kondygnacjami kopalni można poczuć klimat niegdyś działającej kopalni. Dla odwiedzających udostępniono również karczmę w której można zakupić produkty z tradycyjnej kuchni śląskiej. Na zewnątrz wygospodarowano odpowiednio duży teren na którym odbywają się różnego rodzaju koncerty i imprezy.

​Park Górnik w Siemianowicach Śląskich

Ten ciekawy i zarazem zabytkowy park w Siemianowicach Śląskich jest zlokalizowany w dzielnicy Michałkowice. Interesującym elementem parku jest znajdujący się tutaj zespół pałacowy Rheinbabenów, zwany przez mieszkańców „Zameczkiem”. Kiedyś należał do rodziny Rheinbabenów, później przeszedł we własność kopalni „Michał”, a obecnie znajduje się w rękach kopalni „Siemianowice”. Miejsce cieszy się popularnością ze względu na to, że odbywają się tutaj cyklicznie różnego rodzaju imprezy. Przemierzając park warto zatrzymać się obok interesującego obiektu jakim jest Dom leśniczego i ogrodnika, który został całkiem niedawno wyremontowany. Sama budowla pochodzi z XIX wieku i przywołuje na myśl styl gotycki. Nieopodal budynku przebiegał kiedyś tor kolei wąskotorowej do kopalni „Michał”. Zwiedzając Park Górnik warto zwrócić też uwagę na malowniczy staw z którego bardzo często korzystają wędkarze.

​Plac Wolności w Siemianowicach Śląskich

Od roku 2010 Plac Wolności pełni funkcję rynku miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Jest to więc miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. Przez wiele lat miejsce było to placem targowym, a obecnie jest miejscem na spacery i odpoczynek na licznie dostępnych ławeczkach. Na placu można znaleźć Pomnik Czynu Powstańczego.

Dodaj komentarz