Najważniejsze informacje o zdolności kredytowej

Najważniejsze informacje o zdolności kredytowej

Niska zdolność kredytowa jest jednym z najczęstszych powodów, z których Polacy spotkają się w bankach z odmowami udzielenia kredytu. Wiemy więc, jakie może mieć ona dla nas skutki. W związku z tym zdecydowanie warto poszerzyć swój zakres wiedzy o zdolności kredytowej. Nawet jeśli wydaje nam się, że nigdy nie będziemy brać żadnego kredytu, życie może nas zaskoczyć, a wtedy lepiej być na wszystko przygotowanym. W takim razie co trzeba wiedzieć o zdolności kredytowej?

Co właściwie składa się na zdolność kredytową?

Wyrażenie „zdolność kredytowa” zna i słyszała nieraz zapewne każda dorosła osoba. Jednak większość osób nie ma pojęcia, co tak naprawdę się za nim kryje. Na zdolność kredytową składają się takie czynniki, jak:

  • wysokość przychodów
  • koszt utrzymania
  • inne posiadane zobowiązania finansowe
  • wiek
  • wykształcenie
  • forma zatrudnienia.

Ponadto na niekorzyść naszej zdolności kredytowej może działać częste składanie różnych zapytań kredytowych, zwłaszcza, jeśli uzyskiwali będziemy na nie odpowiedź negatywną.

Wysokość przychodów, koszt utrzymania, forma zatrudnienia i inne posiadane zobowiązania finansowe to czynniki dość oczywiste. Co z resztą? Wiek jest dla banku istotny głównie pod tym względem, że zazwyczaj stosuje się jakieś jego limity (na przykład 65 czy 70 lat). Wykształcenie nie jest bardzo istotnym czynnikiem, ale im wyższe, tym lepiej – czasami nawet to może przeważyć o tym, czy kredyt zostanie przyznany (zwłaszcza w przypadku kredytów długoterminowych).

Niską zdolność kredytową można poprawić

Posiadanie niskiej zdolności kredytowej nie oznacza, że już przegraliśmy i nigdy nie uda nam się otrzymać kredytu. Tak jak zdolność kredytowa może się obniżyć, tak może się również podwyższyć. Zarówno na całkowicie oczywiste sposoby (na przykład na skutek otrzymania podwyżki w pracy), ale i takie, na które niekoniecznie moglibyśmy wpaść samodzielnie.

Jeśli chcesz podwyższyć swoją zdolność kredytową, zobacz tu. Okaże się, że przy odrobinie wysiłku jest to jak najbardziej możliwe, nawet w kiepskiej sytuacji.

Zdolność kredytowa to nie wszystko

Zdolność kredytowa jest bez wątpienia niezwykle istotna, ale nawet jeśli jest ona wysoka, nie oznacza to automatycznie, że bez żadnych problemów uzyskamy pożądany przez nas kredyt. Nie możemy zapominać o czymś tak ważnym, jak historia kredytowa.

Czym jest historia kredytowa? To historia naszych obecnych i spłaconych zobowiązań, a konkretnie tego, czy wszystkie raty spłacaliśmy w terminie, a jeśli nie, to z jakim opóźnieniem.

Posiadanie negatywnej historii kredytowej bardzo źle na nas rzutuje – wydajemy się wtedy nierzetelnym i niegodnym zaufania klientem. Wbrew pozorom pusta historia kredytowa też nie świadczy o potencjalnym kredytobiorcy dobrze. Dlatego też koniecznie sprawdź, jak zbudować pozytywną historię kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.