Czy jest takie coś jak tani kredyt | Całkowite koszty kredytu | Bank

Czy jest takie coś jak tani kredyt

Poszukiwania taniej usługi bankowej

Każdy kto chce wziąć kredyt  banku zastanawia się nad tym, co zrobić, żeby kosztowało go to jak najmniej pieniędzy. Pewnie nie raz zastanawialiście się nad tym, czy jest takie coś jak tani kredyt. I nic w tym dziwnego. Kupują jakiś produkt zawsze szukamy nie tylko dobrego rozwiązania ale i taniego. Kupując produkt bankowy, również chcemy kupić dobry ale i tani kredyt.

Konkurencyjność kredytów

Biorąc kredyt w banku musimy mieć na uwadze fakt, że również w dziedzinie bankowości i sprzedaży kredytów jest duża konkurencja. Czy jest takie coś jak tani kredyt? Jedni odpowiedzą, że tak. Dla innych ta usługa w dalszym ciągu będzie droga. Z całą jednak pewnością można znaleźć kredyty, których koszt znacznie się od siebie różni.

Całkowity koszt kredytu

Na całkowity koszt kredytu składa się bowiem kilka rzeczy. Przede wszystkim jest to kapitał kredytu, czyli kwota, którą pożyczamy od banku. Jeśli bank oddaje nam do dyspozycji w umowie kredytu pewną pulę środków pieniężnych, nie jest w tym nic dziwnego, że będziemy musieli tyle samo oddać. Jednak nie jest to wszystko. Każdy kredyt jest oprocentowany. Jedynie górna granica oprocentowania ustalona jest ustawowo. Jednak ww ramach górnej granicy banki mają dowolność. Dlatego też, mimo ustalonego maksimum, kwota odsetek od kredytu może znacznie się różnić.

Jednak w dalszym ciągu, zastanawiając się czy jest takie coś jak tani kredyt, musimy wiedzieć, że to nie wszystko. Bank jako sprzedawca, na swoich produktach chce także zarobić. Z tego powodu, przy każdym nawet tanim kredycie, mamy do czynienia z dodatkowymi kosztami kredytu.

Dodatkowe koszty kredytu

W tej materii banki mają całkowitą dowolność. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie są niczym związane, w kształtowaniu swojej decyzji. Najczęściej to właśnie dodatkowe koszty kredytu decydują o tym, czy mamy do czynienia z tanim kredytem, albo raczej czy nie przepłacamy za usługę.

Dodatkowe koszty kredytu mogą być różne. Wynikają najczęściej z rodzaju umowy kredytu. Ponadto, każdy bank inaczej konstruuje swoje wydatki związane z udzielaniem kredytów. Koszt dodatkowy to między innymi koszt obsługi kredytu przez bank, prowizja dla banku, ubezpieczenie kredytu, opłata za wpis do księgi wieczystej nieruchomości, opłata za notariusza itp.

Tani kredyt

Czy jest takie coś jak tani kredyt? Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć. Z całą pewnością jednak, biorąc pod uwagę wszystkie elementy składowe kredytu, czyli kapitał kredytu, oprocentowanie i koszty dodatkowe, możemy wybrać najtańszy kredyt dostępny na ryku.

Dodaj komentarz