Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Coraz więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Dla wielu jest to szansa, dzięki której można kupić własne mieszkanie lub zbudować dom i cieszyć się własnym kątem. Z tą decyzją wiąże się też jednak mnóstwo konsekwencji, o których trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy kredytowej. Dziś powiemy o tym, czy kredyt hipoteczny a zmiana pracy ma jakiś wpływ na naszą decyzję o wzięciu kredytu i jak należy się wtedy zachować.

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – co musisz o tym wiedzieć?

Jeśli dopiero chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, a po głowie chodzi Ci także myśl o zmianie pracy, to musisz wiedzieć, że ciężko jest połączyć ze sobą te dwie rzeczy. Jednym z kluczowych elementów, jakie bank bierze pod uwagę, podczas analizy zdolności kredytowej jest rodzaj umowy, na jakiej pracujesz, Twój dochód oraz staż pracy w jednej firmie. Stabilne zatrudnienie jest bardzo ważne dla banku, który ma udzielić Ci kredytu. Kredyt hipoteczny a zmiana pracy z pewnością nie idą w parze i lepiej będzie, jeśli zostawisz taką decyzję na później.

No dobrze a co jeśli zdecydujemy się na zmianę pracy w momencie, gdy jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami kredytu hipotecznego? Zmiana pracy w okresie kredytowania nie jest aż tak źle postrzegana przez bank, jak podjęcie tego kroku na chwilę przed złożeniem wniosku kredytowego. Banki nie wymagają tego, abyśmy na czas, w którym spłacamy kredyt, trzymali się za wszelką cenę jednego miejsca pracy. Zmiana pracy na lepiej płatną może jedynie zadziałać na naszą korzyść i być może szybciej uda się nam spłaci kredyt.

A co w momencie, gdy z różnych względów musieliśmy zmienić swoją pracę na gorzej płatną? Większość banków w umowie kredytowej zaznacza, że konieczne jest zgłoszenie każdorazowej zmiany miejsca zatrudnienia. Gdy nasze zarobki diametralnie się pogarszają, tym bardziej powinniśmy zgłosić się do banku i ustalić co można zrobić w takiej sytuacji. Instytucja finansowa, w której pożyczyłeś pieniądze, ma obowiązek pomóc ci podczas spłacania długu i jeśli sytuacja tego wymaga dopasować wysokość rat tak, abyś był w stanie je zapłacić. Pamiętaj, że dla banku najgorszym sygnałem, który możesz dać, jest nagłe zaprzestanie spłaty należności.

Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy doczytać jak powinieneś zachować się podczas zmiany pracy. Możesz też zapytać się osoby, która udziela Ci kredytu, co zazwyczaj robi się w takich sytuacjach. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji i regulaminu, jaki panuje w danym banku. Warto jeszcze przed zdecydowaniem się na kredyt zapoznać się z tym, jak reagować w niektórych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.