Koszty kredytu | Oprocentowanie kredytu | Dodatkowe koszty kredytu

Koszty kredytu

Koszty kredytu

Kapitał kredytu

Biorąc kredyt musimy mieć na uwadze fakt, że do spłaty mamy nie tylko kwotę, którą pożyczamy ale i dodatkowe koszty kredytu. Mówiąc bardziej obrazowo, musimy oddać więcej niż pożyczyliśmy. Kapitał kredytu to kwota, którą bank oddaje nam w użytkowanie zgodnie z umową kredytu. Jest to jedynie jedna ze składowych tego co składa się na całkowity koszt kredytu. Zawierając umowę kredytu, kupujemy od banku pieniądze za pieniądze. Jesteśmy więc tą stroną, która musi pokryć także wszelkie koszty kredytu.

Odsetki

Poza kapitałem kredytu musimy spłacić także odsetki od kredytu. Odsetki od kredytu są więc podstawowym kosztem tego kredytu. Bank nalicza odsetki w związku z tym, że pożycza środki pieniężne kredytobiorcy, a ten używa tych środków zgodnie z celem umowy bądź w przypadku kredytu gotówkowego, przeznacza je na dowolny cel. Wysokość odsetek zależna jest od kwoty kapitału kredytu oraz okresu, na który jest kredytowany.

Dodatkowe koszty kredytu

Poza kapitałem kredytu oraz odsetkami, kredytobiorca zobowiązuje się także do pokrycia wszelkich dodatkowych kosztów kredytu. Koszty dodatkowe ustala bank. Ich wysokość zależy przede wszystkim od wysokości kredytu, jego rodzaju, sposobu zabezpieczenia itd. Nie da się uniknąć kosztów kredytu. Tak jak mówiliśmy na wstępie, pożyczając pieniądze z banku, a właściwie je kupując, musimy także za nie zapłacić. Najprościej transakcje kredytowania można porównać do kupna produktów od jego producenta. Kupując np. warzywa na targu nie płacimy tylko i wyłącznie za produkt ale także za pracę włożoną w jego uprawę, zbiór i dostarczenie do klienta, czyli do nas. Producent chce zarobić zarówno na swoje utrzymanie jak i nowe sadzonki. Nie inaczej dzieje się z kredytem Kupując pieniądze od banku musimy dać mu zarobić, na sprzedaży. Stąd przy każdej umowie kredytu mamy do czynienia z dodatkowymi kosztami kredytu.

Jakie dodatkowe koszty możemy wyróżnić

Stałym kosztem kredytu jest na pewno koszt obsługi kredytu przez bank. Za to, że bank oddaje nam do dyspozycji środki , musimy mu za to zapłacić. Bank jest sprzedawcą, kredytobiorca kupującym. Stąd to właśnie kredytobiorca płaci bankowi za pożyczkę. Do innych kosztów kredytu należy także ubezpieczenie. Nawet przy niewielkich kwotach kredytu warto rozważyć jego ubezpieczenie. Często przedstawiciel banku przedstawia ubezpieczenie jako element obowiązkowy. Jednak fakt czy ubezpieczymy kredyt czy też nie często zależy od nas, zwłaszcza biorąc kredyt gotówkowy na dowolny cel, który opiewa na stosunkowo niskie kwoty.  Istnieje także wiele innych kosztów kredytów, które uzależnione są przede wszystkim od rodzaju kredytu.

 

Dodaj komentarz