Kilka zasad, które pomogą w oszczędzaniu - TRUST.ORG.PL

Kilka zasad, które pomogą w oszczędzaniu

Kilka zasad, które pomogą w oszczędzaniu

Nie jesteś sam. Wiele osób zmaga się z osiągnięciem swoich celów oszczędnościowych. Dlatego stworzyliśmy ten krótki artykuł, aby pomóc Ci lepiej oszczędzać pieniądze. Nie oczekujemy, że wykorzystasz każdą wskazówkę dotyczącą oszczędzania z tej listy, ale dodanie jednej lub dwóch do Twojego stylu życia może mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia Twoich celów. Oto kilka najlepszych wskazówek, które pomogą Ci lepiej oszczędzać pieniądze:

Zapisuj swoje dochody

Jeśli chodzi o oszczędzanie, pierwszym krokiem jest wiedzieć, ile zarabiasz. Obejmuje to pieniądze, które otrzymujesz z dziennej pracy, pobocznej działalności gospodarczej, od rodziny, przyjaciół i innych źródeł dochodu. Zapisywanie swoich dochodów pomoże Ci określić, ile naprawdę zarabiasz i na ile możesz sobie pozwolić, aby przeznaczyć to na oszczędności.

Miej budżet

Budżet jest szacunkowym zestawieniem Twoich wydatków i przychodów w danym okresie. Na przykład, możesz mieć budżet na rok, który szacuje, ile pieniędzy otrzymasz w tym roku i jak planujesz je rozdysponować. Podział oznacza po prostu, jak rozdzielić pieniądze na przykład na wydatki, oszczędności, nagłe wydatki i przyjemności. Twój budżet może być zapisany na kartce papieru, w arkuszu kalkulacyjnym lub w aplikacji do budżetowania. Przy tworzeniu budżetu zalecamy kierowanie się zasadą 50/30/20. Przeznacz 50% swojego dochodu po opodatkowaniu na swoje potrzeby, takie jak czynsz i rachunek za prąd, 30% na swoje zachcianki, takie jak nowe ubrania i 20% na oszczędności.

Wyznacz cele oszczędzania

Niezależnie od tego, czy oszczędzasz na depozyt mieszkaniowy, fundusz awaryjny, czy nawet na najnowsze PlayStation, ważne jest, aby mieć cel oszczędzania. Cel oszczędzania pomoże Ci być bardziej celowym i proaktywnym w regularnym odkładaniu pieniędzy. Wyznaczając cele, rozbij swoje długoterminowe cele na mniejsze, łatwe do opanowania kamienie milowe i świętuj swoje osiągnięcia, gdy je osiągniesz. Przykładem takiego kamienia milowego może być zaoszczędzenie połowy depozytu mieszkaniowego. Aplikacje do oszczędzania mogą również pomóc Ci śledzić swoje kamienie milowe i osiągnięcia.

Automatyzacja oszczędzania

Większość banków pozwala na ustawienie zlecenia stałego, aby regularnie przelewać pieniądze z konta bieżącego na konto oszczędnościowe. Możesz to robić w dniu wypłaty każdego miesiąca. Automatyzacja oszczędzania zmniejsza pokusę wydawania pieniędzy, które powinieneś oszczędzać i pomaga Ci być konsekwentnym w oszczędzaniu.

Rozważ spłatę wszelkich zaległych długów

Dla niektórych ludzi, zazwyczaj lepiej jest spłacić zaległe długi przed oszczędzaniem pieniędzy. Ale, to w dużej mierze zależy od dwóch rzeczy – jak drogi jest dług i ile wynosi. Załóżmy, że masz 4000 złotych zaległych na karcie kredytowej, której oprocentowanie wynosi 19%. Spłata tego długu będzie Cię kosztować 760 złotych rocznie. Dochód z oszczędności raczej nie dorówna temu zwrotowi, więc rozsądnie jest spłacić zadłużenie na karcie kredytowej i inne drogie długi przed rozpoczęciem oszczędzania. J

Dodaj komentarz