Kilka informacji o kredytach

Kilka informacji o kredytach

Kredyty bankowe to jedne z najpopularniejszych produktów, jakie mają do zaoferowania swoim klientom banki. W toku życia większość z nas zaciągnie przynajmniej jeden kredyt. Zanim więc skierujemy swoje kroki do banku warto na temat kredytów dowiedzieć się nieco więcej.

Jakie są różnice między kredytem a pożyczką?

Wiele osób używa określenia kredyt i pożyczka wymiennie. W pierwszej chwili wydaje się, że te dwa produkty finansowe są do siebie bardzo podobne. Okazuje się jednak, że nie są one identyczne. Pożyczka udzielana jest na mocy przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym. Tym samym pożyczki może udzielić nam nawet osoba fizyczna – nie ma to większego znaczenia. Pożyczka może być nieodpłatna, co oznacza, że pożyczkodawca może zrezygnować na przykład z oprocentowania. Z kolei kredyt może być udzielany wyłącznie przez instytucje, które objęte są nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Zalicza się do nich nie tylko banki, ale również SKOK – i. Obowiązujące aktualnie przepisy jasno wskazują, że kredyt zawsze jest odpłatny. O ile w przypadku pożyczki może sporządzić umowę ustną, o tyle w przypadku kredytu zawsze musi mieć ona formę pisemną.

Jaki kredyt najbardziej się nam opłaca?

Decydując się na kredyt, zawsze trzeba uwzględnić jego przeznaczenie. Wpływa to bowiem w dużej mierze na opłacalność kredytu. I tak jeśli planujemy zakup samochodu, zdecydowanie lepiej postawić na celowy kredyt samochodowy niż kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel. Jest bowiem duże prawdopodobieństwo tego, że kredyt samochodowy będzie zdecydowanie niżej oprocentowany. Jeśli natomiast potrzebujemy gotówki, którą chcemy przeznaczyć na bieżące wydatki, do wyboru mamy kredyt gotówkowy oraz kartę kredytową. Jeśli mamy w planach większy wydatek, rozsądniej jest wybrać kredyt. Jeżeli natomiast zależy nam na dodatkowej, ale niewielkiej kwocie, karta kredytowa sprawdzi się bardziej.

Co brać pod uwagę, wybierając bank, który udzieli nam kredytu?

Oferty banków w zakresie kredytów tego samego rodzaju mocno się różnią. Oznacza to, że nie każdy kredyt będzie tak samo atrakcyjny dla klienta. Chcąc pożyczyć od banku pieniądze, zawsze warto uwzględnić między innymi wysokość oprocentowania. Dobrze jest porównać między sobą oferty przynajmniej kilku banków, uważając na oferty 0%. Banki często sięgają po takie promocje, ale nierzadko wprowadzają wówczas dość wysokie opłaty dodatkowe. W konsekwencji okazuje się, że tani kredyt wcale tani nie jest.

Kredyt to dobry sposób na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy trzeba kiedyś spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.