Kilka faktów o kredycie hipotecznym - TRUST.ORG.PL

Kilka faktów o kredycie hipotecznym

Kilka faktów o kredycie hipotecznym

Prawie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Jest to rodzaj zobowiązania finansowego, które zaciągamy chociażby wówczas, gdy chcemy kupić mieszkanie bądź wybudować dom. Zanim udamy się do banku po to, aby podpisać umowę kredytową warto poznać kredyt hipoteczny bliżej, dowiadując się przy okazji na jakie elementy oferty zwrócić uwagę, aby postawić na najbardziej korzystny kredyt.

Wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego

Konkurencja na rynku usług kredytowych jest obecnie bardzo duża. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że banki stosują szereg trików, które ułatwiają im przyciągnięcie klientów. Do takich zalicza się z całą pewnością oferty 0%. Wiele osób uważa, że są one prawdziwą okazją, z której aż grzech nie skorzystać. Tymczasem okazuje się, że bank musi sobie brak oprocentowania zrekompensować. Dlatego w przypadku takich ofert mamy często do czynienia z dużo wyższą prowizją czy ubezpieczeniem. W ostatecznym rozrachunku może więc okazać, że oferta wcale nie jest tak korzysta, a kredyt hipoteczny 0% po prostu się nie opłaca.

Jak wygląda całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Zanim podpiszemy umowę kredytową, powinniśmy dokładnie sprawdzić wartość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy procentowej. Jest to wskaźnik, który mówi nam o tym, ile wynosi całkowity koszt kredytu. RRSO bierze pod uwagę:

  • odsetki;
  • prowizję banku;
  • ubezpieczenie kredytu.

Uwzględnia również szereg innych kosztów, jeśli takie są. Jest to jeden z bardziej istotnych czynników, jeśli chcemy porównać ze sobą oferty różnych banków.

Prowizja banku za udzielenie kredytu

Każdy bank pobiera prowizję za pożyczenie pieniędzy. Kredyt hipoteczny nie jest wyjątkiem. Często to właśnie prowizja istotnie odbija się na RRSO, czyli całkowitym koszcie kredytu. Warto pamiętać, że wysokość prowizji zawsze można negocjować. Najczęściej prowizja oscyluje wokół 3% wartości kredytu. Zawsze warto jednak dokładnie przeanalizować oferty pod tym kątem, ponieważ zdarza się, że bank ma akcje promocyjne, podczas których prowizja zostanie zmniejszona nawet do 1%.

Co z ubezpieczeniem kredytu hipotecznego?

Trudno znaleźć bank, który zdecydowałby się na udzielenie kredytu hipotecznego bez ubezpieczenia. Jest to forma zabezpieczenia banku na wypadek, gdyby kredytobiorca z jakiegoś powodu przestał spłacać swoje zobowiązanie. Koszty, jakie trzeba ponieść w związku z uzupełnieniem kredytu mogą być bardzo różne w różnych bankach. Dlatego zawsze warto je ze sobą dokładnie porównać.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nigdy nie powinna być podejmowana bez dokładnej analizy ofert przynajmniej kilku banków.

Dodaj komentarz