Karty płatnicze a ich bezpieczeństwo - TRUST.ORG.PL

Karty płatnicze a ich bezpieczeństwo

Karty płatnicze a ich bezpieczeństwo

W dobie powszechnej miniaturyzacji i postępu technicznego, niemal wszyscy używają różnego rodzaju kart elektronicznych. Jednakże jak zapewnić sobie ochronę osobistych danych oraz nie dopuścić do włamania na nasze konto bankowe i skutecznie wyeliminować ryzyko oszustwa lub kradzieży?

Na początek przyjrzyjmy się budowie samej karty elektronicznej. Bez względu na określoną funkcję lub rodzaj takiej e-karty, wszystkie z nich wyposażane są w podstawowe mechanizmy zabezpieczające. Ochronę w trakcie przechowywania i przesyłania danych gwarantują specjalnie zaprogramowane algorytmy kryptograficzne. Dzięki różnego rodzaju szyfrowaniom, symetrycznym lub asymetrycznym, możliwe staje się ukrycie danych oraz osobistych haseł. Celem zabezpieczenia kart elektronicznych najczęściej używa się właśnie odpowiedniego szyfrowania.

Jednakże istnieją także inne sposoby ochrony danych. Jednym z nich jest tak zwany cyfrowy podpis. Składa się go w zastępstwie czterocyfrowego PINu na paragonie drukowanym przez terminale płatnicze w punktach sprzedaży. Sprzedawca porównuje w takim przypadku podpis z wydruku z podpisem na osobistej karcie. W razie jakichkolwiek wątpliwości może on zatrzymać kartę i wezwać odpowiednie służby, celem wyjaśnienia nieporozumień. Dlatego też warto czytelnie i dokładnie podpisywać swoje karty płatnicze i kredytowe, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Czasami jednak mimo naszych wysiłków trudno wyeliminować ryzyko oszustwa lub kradzieży. Pomysłowość hakerów i złodziei internetowych nie zna granic, dlatego też warto samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swoich kart, haseł oraz danych personalnych. W tym celu powinniśmy absolutnie nigdzie nie zapisywać swoich numerów PIN. Najlepiej wybrać zatem takie, które z łatwością zapamiętamy i nie będziemy musieli zerkać na karteczki, które niestety wielu użytkowników przechowuje w portfelach i dokumentach bezpośrednio w sąsiedztwie danej karty.

Należy także pamiętać o natychmiastowej reakcji w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. W takim wypadku niezwłocznie należy udać się do placówki lub zadzwonić do banku i zablokować swoją kartę, podając swoje dane oraz hasła dostępu. W ten sposób nawet w krytycznej sytuacji będziemy mogli ochronić swoje pieniądze przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.