Jeżeli masz długi, te porady są dla Ciebie - TRUST.ORG.PL

Jeżeli masz długi, te porady są dla Ciebie

Jeżeli masz długi, te porady są dla Ciebie

Jest dopiero dziesiąty, a Ty martwisz się, czy starczy Ci pieniędzy do końca miesiąca? Masz wrażenie, że Twój dług w ogóle nie maleje, pomimo, że spłacasz kolejne raty? Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się długów!

1. Bądź dobrej myśli

Pozytywne nastawienie i motywacja są podstawą, jeśli chcesz raz na zawsze skończyć z długami. Bez względu na to, ile wynoszą Twoje zobowiązania, musisz uwierzyć, że dasz radę je spłacić. No tak, ale skąd wziąć siły, gdy w skrzynce znajdujesz listy od firmy windykacyjnej, a na Twoim koncie już dawno nie ma nawet złotówki? Przestań się obwiniać i zacznij działać. Długi to nic przyjemnego, pomyśl więc, że gdy tylko spłacisz wszystkie raty, będziesz mógł znowu oddychać pełną piersią i cieszyć się spokojnym życiem bez zobowiązań finansowych.

 2. Rozmawiaj!

Z pewnością słyszałeś już rady od osób zadłużonych, aby nie odbierać telefonów od firmy windykacyjnej, a listy od razu wyrzucać do kosza. Czy na prawdę uważasz, że to dobra strategia? Wolałbyś, aby Twoim długiem zajął się sąd i komornik? Rozmowa z doradcą to jedyny sposób, abyś wyszedł z zadłużenia. Zawarcie ugody pozwoli Ci rozłożyć zobowiązania na raty, które dasz radę spłacić.

 3. Podlicz swój dług

Nawet najdłuższa droga wymaga zrobienia pierwszego kroku. Nie wiesz jak wyjść z zadłużenia? Przygotuj swój własny plan naprawczy! Spisz na kartce wszystkie dotychczasowe zobowiązania: raty za nową pralkę, pożyczkę w parabanku i 200 zł, które pożyczyłeś na naprawę samochodu od kolegi z pracy. Na reszcie wiesz, ile wynosi Twoje zadłużenie, teraz przyszedł moment, aby powoli je spłacać. Nikt nie obiecuje, że będzie łatwo, ale przy odrobinie wysiłku, na pewno Ci się uda!

 4. Zacznij oszczędzać

Najprostszą metodą na oszczędzanie jest prowadzenie domowego budżetu. Jak go zrobić? Podlicz wszystkie dochody, które macie w rodzinie. Twoja pensja, zarobki męża/żony, dzieci, jeśli już zarabiają i nadal mieszkają z Wami. Pamiętaj, że w tym trudnym czasie musicie się wzajemnie wspierać. Zastanówcie się, z których wydatków możecie zrezygnować, a które ograniczyć. Razem z pewnością znajdziecie sposób na to, jak wyjść z zadłużenia.

 5. Nie zostawaj sam

Każda osoba zadłużona ma gorsze chwile. Ciebie też dopada przygnębienie? Tracisz wiarę, że kiedykolwiek wyjdziesz z długów? Powiedz o tym głośno! Długi to nie wstyd. Szczera rozmowa z koleżanką z pracy lub kimś z rodziny pomoże Ci uporać się z negatywnymi emocjami. Jeśli nie masz w swoim otoczeniu osoby, z którą mógłbyś porozmawiać, to możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.

Dodaj komentarz